Prima pagina

Forum Fotomozaic / ...

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 07-02-2008 11:30:54

tase
gloglotier
Registered: 16-02-2007
Posts: 88

...

Dom'le, fara suparare, deja incep sa ma exaspereze poze puse pentru comentarii si intitulate "...", ".....", ".." sau ".....". N-am stat sa ma uit daca e aceeasi persoana sau e o conspiratie, dar da-o naibii, cit de greu poate fi sa pui un titlu?

Offline

 

#2 07-02-2008 12:06:47

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: ...

e conspiratie dom'ne !

Offline

 

#3 07-02-2008 12:16:53

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: ...

...

Offline

 

#4 07-02-2008 12:29:22

tase
gloglotier
Registered: 16-02-2007
Posts: 88

Re: ...

Apoi atunci o sa comentez si io in consecinta, numa' sa revin de la masa!

Offline

 

#5 07-02-2008 12:44:06

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: ...

tase wrote:

Apoi atunci o sa comentez si io in consecinta, numa' sa revin de la masa!

:)

Tase, acuma lasand gluma la o parte, titlul este alegerea autorului. Eu unul vad doua motive, legate cumva intre ele, pentru care se pun in locul titlului: "...", "......" etc etc
1) Forumul nu permite sa postezi fara a alege un subiect pentru noul post (are nevoie si el de un link)
si ca atare
2) Autorul pune "...", "......" etc etc (blank nu-l poate lasa) pentru ca ar vrea sa nu riste sa "forteze" mesajul imaginii prin titlu, vrand sa observe daca mesajul pe care incearca el sa-l transmita, este receptionat asa cum si-ar dori el. Eu unul intotdeauna am fost de parere ca titlul trebuie sa sustina imaginea insa in unele cazuri cred ca am folosit si eu "..." ca sa vad daca am atins punctul ochit.

IMO, cam asta e ratiunea. Daca altii au alte motive n-au decat sa le prezinte aici si sa ne satisfaca curiozitatea...

Bafta!

Last edited by Bodhi (07-02-2008 12:49:16)

Offline

 

#6 07-02-2008 13:29:07

tase
gloglotier
Registered: 16-02-2007
Posts: 88

Re: ...

Pai ma, e o contradictie aici: daca tu vrei sa transmiti un mesaj cu fotografia ta, daca ai facut efortul sa creezi o poza "cu mesaj", de ce ai vrea sa nu fortezi mesajul? Si ce inseamna fortat, in contextul asta? Si daca ai depus efortul pentru poza, de ce n-ai depune si efortul pentru titlu? Daca pui titlul ... in ideea de a lasa interpretare deschisa, pai atunci nici matale nu mai esti sigur de mesaj! Adica ai facut si mneata o poza acolo, nu prea stii nici tu despre ce-i vorba si ce-ar semnifica, dar arata frumos, sau asa ti se pare, ia s-o aruncam in lume si sa-i lasam pe astia sa-si dea cu parerea! (apropou, parerea mea e ca 90% din poezia care-a fost scrisa vreodata cade in aceasta categorie, joaca cu materia prima (cuvinte acolo, imagini aici) , d-aia eram urit de profesori si de literarii clasei la romana in liceu).

Sincer prefer sa gresim in extrema opusa, gen "negativu' douaj'opt: sfintu' gheorge in lupta cu balauru'" decit sa cadem in diafanisme si snobisme d-astea. "Requiem for a dream": ce recviem ma, recviemul e o slujba religioasa si muzica ce se compune pentru respectiva slujba. Intru salvarea sufletelor. Ce-are sufletu' cu visu'? Ha? No, cam asta imi inspira mie titlurile puncte puncte, fara logica, fara legatura cu subiectul, cum era unul o data care a avut o expozitie intreaga intitulata in hexazecimale ca el scria romul pentru olympus da-si descoperise omul latura spirituala: macro cu albina pe trandafir galben era 0xfffec123 sau ceva de genu'. Cind l-am intrebat daca si-a intitulat pozele cu MD5-ul lor m-a scos afara. Nici umor n-avea.

Offline

 

#7 07-02-2008 14:16:00

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: ...

tase wrote:

Pai ma

Usurel... ca nu e nici un temei pentru care ne-am putea trage de sireturi. wink No offence.

e o contradictie aici: daca tu vrei sa transmiti un mesaj cu fotografia ta, daca ai facut efortul sa creezi o poza "cu mesaj", de ce ai vrea sa nu fortezi mesajul?

E o parere, nu-i asa?
Acum... ideea e ca unora nu le place sa forteze nimic... nici mesajul imaginilor pe un forum, nici pe cineva sa faca ceva anume, nici o usa sa se deschida samd.

Si ce inseamna fortat, in contextul asta?

Inseamna sa nu mai ai parte de o parere obiectiva 100%. Sunt unii care au nevoie de o parere obiectiva 100% din cand in cand.

Si daca ai depus efortul pentru poza, de ce n-ai depune si efortul pentru titlu?

Nu e vorba de efort, e vorba de ce anume se urmareste.

Daca pui titlul ... in ideea de a lasa interpretare deschisa, pai atunci nici matale nu mai esti sigur de mesaj!

Aici nu mai prind coerenta... Ideea era sa nu pui titlu tocmai pentru a lasa interpretarea deschisa.

Adica ai facut si mneata o poza acolo, nu prea stii nici tu despre ce-i vorba si ce-ar semnifica, dar arata frumos, sau asa ti se pare, ia s-o aruncam in lume si sa-i lasam pe astia sa-si dea cu parerea!

Eu unul deocamdata n-am facut nici o fotografie, nu imagine, nu poza, care sa-mi dea certitudinea ca daca 100 de oameni ar privi-o, mesajul pe care eu am incercat/reusit sa-l surprind sa fie acelasi pentru toti cei 100 de privitori. Mi-ar placea nespus, ca la un moment dat sa pot sa am o astfel de siguranta... Daca tu ai o astfel de fotografie, facem un exercitiu, posteaz-o tu aici, fara titlu si vom vedea daca cei care o privesc surprind acelasi mesaj precum cel pe care ai urmarit tu sa-l transmiti... daca vrei...

Cam asta ar fi parerea mea. As fi curios ce mai au si altii de zis, insa nu atat de tare incat sa incepem sa roadem tastatura aici in loc de a ne vedea de altele mai importante.

Bafta!

Offline

 

#8 07-02-2008 14:41:13

tase
gloglotier
Registered: 16-02-2007
Posts: 88

Re: ...

Bodhi wrote:

tase wrote:

Pai ma

Usurel... ca nu e nici un temei pentru care ne-am putea trage de sireturi. wink No offence.

Cam asta ar fi parerea mea. As fi curios ce mai au si altii de zis, insa nu atat de tare incat sa incepem sa roadem tastatura aici in loc de a ne vedea de altele mai importante.

Bafta!

No atunci plec sa-mi vad de ale mele mai importante in loc sa rod tastatura si sa te trag pe dumneata de sireturi.

Stii mai bodhi, inainte sa te dai lovit in amorul propriu si atins in importanta si minimizat in contributii ar trebui sa intrebi. Ca poate ti s-o fi parut.

Offline

 

#9 07-02-2008 15:03:54

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: ...

tase wrote:

No atunci plec sa-mi vad de ale mele mai importante in loc sa rod tastatura si sa te trag pe dumneata de sireturi.

Si tocmai ce zisesem... no offence. None taken era de-ajuns. wink

Stii mai bodhi, inainte sa te dai lovit in amorul propriu si atins in importanta si minimizat in contributii ar trebui sa intrebi. Ca poate ti s-o fi parut.

Nu m-am simtit nici lovit, nici atins si nici minimizat.
De un an de cand mai dai si tu pe-aici iti stiu, recunosc si respect stilul, insa nu intotdeauna oricum/orice se preteaza.
Lumina faina pana data viitoare. wink

Bafta!

Offline

 

#10 07-02-2008 15:30:50

tase
gloglotier
Registered: 16-02-2007
Posts: 88

Re: ...

Bodhi wrote:

De un an de cand mai dai si tu pe-aici iti stiu, recunosc si respect stilul, insa nu intotdeauna oricum/orice se preteaza.

hmm

Last edited by tase (07-02-2008 15:31:17)

Offline

 

#11 07-02-2008 16:45:01

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: ...

Pai nu scrie in dreptul tau Registered: 16-02-2007? big_smile

Bafta!

Offline

 

#12 07-02-2008 19:35:11

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: ...

guys, dau o bere. Doar la cei care se calmeaza.
Tase sincer nu stiu ce sa zic smile
Ai dreptate si si mie mi se pare aiurea. Practic insa propune tu o masura concreta? Sa tai comentariul? Sa dau un template by default?
Problema apare intotdeauna cand e vorba despre ceva subiectiv. Si cred ca e un aspect pe care trebuie sa-l lamurim fiecare in felul lui.
Nu stiu sincer ce sa zic.

Offline

 

#13 07-02-2008 23:07:10

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: ...

oare titlul "fara nume" e mai bun? pana la urma nu ne obliga nimeni sa ne uitam sau sa comentam pozele cu ...

punerea unui titlu chiar mi se pare la latitudinea autorului. in unele cazuri titlul forteaza intr-adevar mesajul, ceea ce poate fi bine daca mesajul e foarte subtil sau prost daca poza nu are de fapt un mesaj clar si se incearca crearea unuia artificial.

Offline

 

#14 08-02-2008 07:47:57

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: ...

docman2 wrote:

guys, dau o bere. Doar la cei care se calmeaza.

Ma stii pe mine altfel decat calm?  wink
Un Leffe de un litru cum se gaseste pe la tine pe-acolo ar merge... tongue

Bafta!

Offline

 

#15 08-02-2008 09:25:02

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: ...

un litru? voi vreti sa chem de la moravuri? big_smile
acu ontopic, tase , eu comaptimesc cu tine, dar uneori e f greu sa pui titlu, e greu si sa faci poza vorba ceea, si nu mi se pare ca predomina punctuletele, ci dimpotriva, titlurile.
si inca la poze e simplu,las' sa vezi la muzica ce greu e sa pui titlu, e mai greu decat sa scrii lurcarea, LOL, deci eu ma bucur ca mai exista si posibilitatea ....

  relax, e soare afara, incepe concursu de escalada pe gheata...nu veniti la munte?
big_smile

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson