Prima pagina

Forum Fotomozaic / Am nevoie de sfaturile voastre !

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#26 24-03-2008 17:11:05

Geamba
Turist japonez
Registered: 08-03-2008
Posts: 82

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Am primit p.m.'ul domnule anarhist' ...
Deci acuma.. osa a vedem daca MATUSAA " tamara " a mea are bani sa-mi cumper acest aparat ...
Sa vedem daca da, cu cate obiective vine, pentru ca nu stiu ce oferte au ei in Italia la acest aparat ...
Si sa fie aparatul, si apoi, sa ies la vanatori multe si dese, sa excelez, caci acum... is cam la inceput....si sa ma mai ajute si pe mine cineva in practica pe teren cu sfaturi live* .
Multumesc inca o data tutuor! Sa vedem acum, a fi sau a nu fi, are bani sau nu de aparat ?!?

P.S. @ anarhistu... tentant dar deja am discutat cu matusaaa, asa ca ...
                            As astepta insa niste imagini cu aparatul !!!
Multumesc !

Last edited by Geamba (24-03-2008 17:12:48)

Offline

 

#27 26-03-2008 02:49:20

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

geamba, felicitari pentru alegere! pana sa vina aparatul eu iti sugerez sa te apuci de invatat: citeste macar cateva detalii tehnice despre slr-uri si cate ceva despre compozitie si fotografia in diferite conditii particulare (sunt nenumarate tutorialuri pe net, inclusiv aici smile ) ca sa nu te trezesti ca ai slr si iti ies poze mai proaste decat cu compactul! smile

Offline

 

#28 26-03-2008 07:50:58

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

smile oricum au sa iasa o vreme poze mai proaste cu SLR decat cu aompactul. Dar in general lumea se obisnuieste repede.

Ideea principala e sa te folosesti de facilitatile pe care le ofera un DSLR : moduri diverse de fotografiere, white balance, reglaj ISO lejer, DOF....

Dupa mine DOF-ul e cal mai greu de invatat sa il folosesti eficient. Dar se invata prin incercari smile

Si vezi ca E410 are Live View (adica poti incadra poza pe ecran in loc sa o incadrezi pe vizor). E o functie utila in multe cazuri, dar nu trebuie folosita tot timpul. E mai greoi sa faci poze cu functia activata.

Offline

 

#29 26-03-2008 17:43:44

Geamba
Turist japonez
Registered: 08-03-2008
Posts: 82

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Nu trebuie folosita tot timpul ? Mai dar intelegeti, eu nu stiu daca imi vine sau nu aparatul.... smile

Offline

 

#30 27-03-2008 10:36:32

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Uite ce te sfatuiesc: daca nu ai mai facut poze pana acum, ia-ti un compact de maxim 2 milioane, mitititel, dar care sa mearcva cu SD (ca sa nu stai sa te incurci in carduri) - de ex un CANON seria 4 (chiar 5 cred ca e pe la pretul asta acum). Sau chiar si un 3- eu i-am luat lui fie-mea unul si e super incantata- pune poze la greu pe un SD de 256 care e superieftin, nu se chinuie cu reglajele tehnice ci se gandeste mai mult la partea artistica, e un aparat usor pe care il ia simplu cu ea prin excursii... etc.

Iti va fi ultra-util cand nu ai pretentii de poze decat pentru diverse amintiri sau ilustratii si te va invata sa incadrezi si, intr-o masura mica dar importanta (:-wink - sa folosesti dof.

De fapt, partea artistica nu prea depinde de aparat, ci de om. Daca ai "suflet de artist" te descurci si cu un ap sovietic scos din gunoi. Daca nu, degeaba dai bani pe Hasselblad....

Obiectivele sunt mai importante decat corpul, si, de obicei, cu cat mai simple, cu atat mai bine. "Zoom" e o catstrofa pentru creatie, crede-ma. Un set de 2-3 fixe si multa sensibilitate, puse pe un "corp" acceptabil (gen D40 sau echivalente de la Oly)- cam aia e reteta...

Muuuuuult succes!

Offline

 

#31 27-03-2008 16:21:32

Geamba
Turist japonez
Registered: 08-03-2008
Posts: 82

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Multumesc!

Offline

 

#32 30-03-2008 13:29:12

Geamba
Turist japonez
Registered: 08-03-2008
Posts: 82

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Buna ziua ! In cazul in care imi soseste E-410'le, care este cea mai ieftina lentila/obiectiv cu stabilizator de imagine, compatibil cu acest aparat ???

Offline

 

#33 30-03-2008 16:16:55

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Probabil aceasta: http://www.dpreview.com/news/0708/07083010leica1450.asp http://www.photozone.de/Reviews/49-four … _1450_3856 . Obiectivele marca Olympus din cate stiu nu au stabilizator deoarece camerele Olympus E-510 si E-3 au stabilizatorul inglobat in camera si nu in obiectiv (spre deosebire de Panasonic/Leica).

Offline

 

#34 30-03-2008 17:43:25

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Da, intr-adevar. Olympus a introdus stabilizatorul in unele modele de camera. Asa ca va trebui sa iei ceva produs de alta firma, si Leica e scump si rar.

Dar, oricum, mai bine te obisnuiesti fara. Nu e o mare problema sa faci poze fara stabilizator, pentru ca nu esti limitat de ISO in vreun fel in majoritatea cazurilor (in sensul ca, daca chiar vrei poza, o faci la iso 400/800 si o cureti acasa).

Eu am facut 4 ani poze pe film numai, si nu stiam ce inseamna stabilizare de imagine. Si nici nu puteam sa schimb ISO. Si totusi am facut poze de care sunt multumit. Dupa ce mi-am luat Panasonicul, am fost foarte incantat de ce ofera stabilizarea de imagine de la ei, dar oricum nu o folosesc acum, pentru ca m-am obisnuit fara.

Deci eu zic ca e mai bine sa inveti sa folosesti o metoda de stabilizare mecanica a imaginii (monopied, spre exemplu, sau trepied) decat sa umbli dupa obiective scumpe cu stabilizare de imagine.

Offline

 

#35 31-03-2008 16:38:17

Geamba
Turist japonez
Registered: 08-03-2008
Posts: 82

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Ce fac in cazul in care IMI VINE APARATUL, si vreau sa prind ceva in miscare ?

Offline

 

#36 31-03-2008 16:40:39

andreiionita
Turist japonez
Registered: 15-09-2007
Posts: 26

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Stabilizatorul te ajută la timpi lungi de expunere, unde apar efectele mişcării mâinilor. Dacă vrei să prinzi ceva în mişcare, scazi timpul de expunere.

Chiar ar trebui să cauţi lecţii pe net despre bazele fotografiei. Să ştii ce sunt alea diafragma, timpul de expunere, sensibilitatea şi să ştii cu ce se mănâncă.

Last edited by andreiionita (31-03-2008 16:40:59)

Offline

 

#37 07-04-2008 12:16:51

Geamba
Turist japonez
Registered: 08-03-2008
Posts: 82

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Stiu mai ce inseamna F'urile, distanta focala, diafragma, timpul de expunere ( cat timp lasi lumina sa atinga senzorul )...sa stii ca am idee, si exact problema asta mi-am pus-o si eu zilele astea... daca exista timpi de expunere foarte mici, si poti folosi asta  pe post de stabilizator, de ce mai exista O.I.S ?
P.S. Intrebare: ideea cu timpii de expunere lungi este sa prinzi darele de lumina ale obiectelor care se deplaseaza ... http://www.netcarshow.com/bentley/2007- … _01.htm... de ce sa folosesti, in cazuld e fata, O.I.S ?

Offline

 

#38 07-04-2008 13:18:30

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Salut,

Va rog sa nu va certati aici fara motiv, nu are rost.
Stabilizatorul, monopiedul, trepiedul,etc..sunt metode de stabilizare a imaginii. Toate au scopul lor. Si utilizarea lor.

Stabilizatorul ajuta in cazul in care in momentul fotografierii esti in urmatoarele cazuri:
-in miscare (spre exemplu in mers, sau intr-o masina, sau asa ceva...) si din cauza miscarii risti sa misti aparatul. Mega OIS te ajuta sa faci poze din mers, fara sa te opresti, si iti ies clare. Asta pe unii ii ajuta, pe unii mai putin.
-Timpul de expunere unde e aproape sigur ca nu misti aparatul e undeva la 1/60 cu un DSLR. Daca ai ceva mai "cuminte" , fara oglinda si miscari mecanice interne cand faci poza, timpul creste pana la 1/15 secunde. Aici intervine stabilizatorul. Folosind Mega O.I.S. am facut poze clare la 1/15 si 1/8 secunde, fara suport. Ceea ce e util, daca ai lumina putina. Spre exemplu, peisaje la apus, unde nu vrei sa folosesti ISO 800 ca sa fie mai de calitate imaginea. Eu am folosit cu succes Mega O.I.S. in Bucegi iarna, faceam poze noaptea in fata cabanei la lumina de la bec.

Trecem la monopied.
Monopiedul te ajuta cand mergi undeva unde nu ai loc sau nu ai dreptul sau nu ai timp sa folosesti trepied. e mai usor de instalat si mai rapid, si ofera stabilizare destul de buna.
Este un articol despre monopied scris chiar de mine pe aici pe undeva la tutoriale. vezi acolo.
Daca esti, de exemplu, la un concert si vrei sa faci poze, monopiedul e solutia. Te plimbi cu el oriunde, te poti misca, e usor de instalat si stabilizeaza decent daca il stii folosi.
Exista un motiv pentru care la meciurile de fotbal nu vezi decat reporteri cu monopied. Asta e motivul, e mult mai manevrabil si te deplasezi mult mai usor cu acesta.

Trepiedul
Aici e prea simplu. Ai trei picioare, sta fix singur fara sa te atingi de el. sta fix oricat vrei tu. Asta include pozele de 3 ore cu dare de stele.... cum ar fi asta, ca alt exemplu nu am la indemana.... http://flickr.com/photos/smashedpasta/2343087774/ . Pentru darele lasate de masini trebuie sa te gandesti ca timpul de expunere trebuie sa fie destul de lung incat masina aia ca treaca prin cadru dintr-o parte in alta. Deci singura varianta e trepiedul, vorbind de expuneri de peste 1 secunda.....

Alte suporturi nici nu are sens sa discutam. E un articol despre suporturi tot la tutoriale, pentru alte exemple smile

Deci, in concluze. Stabilizatorul de imagine impiedica tremurul mainii fotografului. Daca subiectul e in miscare si tu vrei sa il prinzi ca si cum ar fi fix, ai n variante: cresti ISO, bagi blitz, aprinzi lumina, faci poze ziua...samd. Stabilizatorul nu te ajuta deloc daca subiectul e cel ce cauzeaza miscarea pozei, nu fotograful.

Sper ca m-am facut inteles, si iti urez succes si lumina faina.

Offline

 

#39 07-04-2008 15:01:55

andreiionita
Turist japonez
Registered: 15-09-2007
Posts: 26

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Eu nu mă certam cu nimeni smile Vă rog să mă scuzaţi dacă am lăsat impresia asta.

Din punctul meu de vedere, obiectivele sau aparatele cu stabilizare reprezintă un avantaj, dar nu o necesitate zilnică. Dacă nu obişnuieşti să faci fotografii în condiţii de lumină slabă sau nu foloseşti obiective super-tele*, nu vei simţi lipsa stabilizării.

* Una dintre regulile de bază ale tehnicii fotografice îţi spune că la fotografiatul din mână e recomandat să ai un timp de expunere de cel mult 1/focală (adică dacă fotografiezi cu un obiectiv de 500mm, e recomandat să ai un timp maxim de expunere de 1/500)

Offline

 

#40 08-04-2008 19:22:42

Geamba
Turist japonez
Registered: 08-03-2008
Posts: 82

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Nu ne certam, ei cum sa ne certam dintr-o nimica toata'...
Inteles ! Am bagat la cap ! (...iiiiin mare parte, sper smile) )

Offline

 

#41 16-04-2008 17:23:22

Geamba
Turist japonez
Registered: 08-03-2008
Posts: 82

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

A veniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! xdsgfiuwepdiuwe  whoaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa yeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeessss !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pe cutie scrie double zoom kit ( 14 -42 / 40 - 150 ) si in cutie era decat 14 - 40'ul, E normal ?
Nu gasesc cardul in cutiee !!
Cat timp trebuie bateria lasata la incarcat dupa ce am scos-o din cutie ??

P.S. Pachetul e primit din Italia !

Offline

 

#42 16-04-2008 19:20:32

radu
chenonist digitalist antizumist
From: Cluj
Registered: 11-12-2006
Posts: 216
Website

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Dacă ai cumpărat double zoom kit, e normal să fie ambele obiective...

Bateria nu trebuie musai încărcată. O foloseşti până se descarcă şi dupaia o încarci.

Offline

 

#43 16-04-2008 20:49:08

Geamba
Turist japonez
Registered: 08-03-2008
Posts: 82

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

ahh bun..deci e ca la telefoanele astea noi o incarci cand vrei si o folosesti cat vrei, bun multumesc ?
Problema... nu stiu ce a comandat matusha mea, eu vad pe cutie scris double zoom kit  !!
Am nevoie urgent de carrrd !

Offline

 

#44 16-04-2008 21:57:52

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Bun, ai 3 probleme care se rezolva intr-un interval scurt de timp.

1: Card. Un CF banal de la orice supermarket sau magazin de calculatoare. 2 Gb = 50 ron aprox. daca iei ceva de marca. Gasesti dsi cu 35 dar nu iti recomand....

2:baterie. Incarc-o la maxim. Pe incarcator ai un led care se face verde....bla. INcarcarea e ceva gen 2 ore probabil.
Dupa aceea o incarci cand vrei cat vrei , nu conteaza. Poti sa o si consumi de la inceput, dar nu stiu cat e de bine.

3: double zoom kit e cu 2 zoom-uri. Dar dupa cutie iti dai seama foarte clar daca lipseste sau nu unul din ele. Si e intre tine si matusa ta, probabil.....
Al doilea zoom poate fi si separat, dar nu cred ca e cazul.

Offline

 

#45 17-04-2008 09:42:44

apachioara
nicicum
From: Cluj Napoca
Registered: 08-12-2006
Posts: 93
Website

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

in completare  la ce a zis Matei, cumparati un card  CF rapid..  (gen Sandisk extreme III...)

Offline

 

#46 17-04-2008 13:36:03

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

1. Foarte important : CITESTE MANUALUL ! Acolo vei gasi (cred) tot ce tine de aparat.

2. Vezi, ia legatura cu cine ti la trimis/comandat si vezi ce a cumparat. Daca e double zoom trebuie sa aiba doua obiective asa cum scrie pe cutie. A venit prin posta romana ? Sa nu fi "umblat" cumva la colet angajatii postei.

Cam astea ar trebui sa contina cutia (in afara de camera/body) - ma gandesc ca e la fel indiferent de tara (Italia, Marea Britanie, etc...):

"E-420 Double Zoom Kit:

    * ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm 1:3.5-5.6
    * ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:4.0-5.6
    * BC-1 (Body Cap)
    * BLS-1 (Li-Ion Battery for E-400 series)
    * BCS-1 (Battery Charger for BLS-1)
    * EP-4 (Eyepiece Shutter for E-400 series and E-500 series)
    * Shoulder Strap
    * CB-USB6 (USB Cable)
    * CB-VC2 (Video Cable CB-VC2 for E-330, E-400 series and E-500 series)
    * OLYMPUS Master 2.0 (Software CD-ROM)
    * OLYMPUS Studio 2 Trial (Software Download)
    * Operating Instructions
    * Warranty Card"
( http://www.olympus.co.uk/consumer/dslr_ … _18952.htm )

Manualul poate fi descarcat aici : http://www.olympus.co.uk/consumer/208_m … P_N2929192 (e E-410 dar nu e mare diferenta fata de E-420).

Offline

 

#47 17-04-2008 15:55:29

Geamba
Turist japonez
Registered: 08-03-2008
Posts: 82

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Multumesc ! Bun, deci, multumesc pentru manual pentru ca al meu e scris in italiana, iar pe cutie scri double zoom kit, a venit prin atlasib parca.. sau leon trans sau ceva gen, autocare care fac curse si ajung in autogara rahova / Bucuresti cu rulota aia in spate...
Multumesc pentru tot ! Ziua buna !

Offline

 

#48 19-04-2008 17:00:04

Geamba
Turist japonez
Registered: 08-03-2008
Posts: 82

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

De ce se subexpune totul, in momentul in care scad timpul de expunere sau cresc f 'urile ( f3.5 -> f22 ) ??
Mentionez ca inca nu am card (desi am incercat sa impumut unul pana cand reusesc sa fac ostd e 500 de mii )sau mai mult ) si ma gandesc ca poate procesorul face figuri pentru ca nu are destula memorie cu care sa-si faca treaba..
Deasemenea mai afce si alte, chestii, aiurea, dupa cum il taie capu ( pe aparat ) . :d Multumesc anticipat, o zi buna.

Offline

 

#49 19-04-2008 18:54:08

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Geamba wrote:

De ce se subexpune totul, in momentul in care scad timpul de expunere sau cresc f 'urile ( f3.5 -> f22 ) ??
...

Pai, asa si trebuie wink http://www.morguefile.com/archive/class … 2m2l6vpir0

Cursuri foto scurte: http://www.morguefile.com/archive/classroom.php

O carte privind fotografia ar fi FOARTE UTILA  (gen "de la A la Z"), pe langa manualul camerei foto.

Offline

 

#50 19-04-2008 20:35:31

Geamba
Turist japonez
Registered: 08-03-2008
Posts: 82

Re: Am nevoie de sfaturile voastre !

Multumesc !
P.S. Probabil sunt si putin obosit, si nu inteleg de ce, Shutter speed'ul de 1/4000 inchide, subexpune la maxim aproape fotografia, iar mergand spre valori de 1/1.5 ..1',2' etc. imaginea ajunge sa fie expusa normal.

Last edited by Geamba (19-04-2008 20:38:13)

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson