Prima pagina

Forum Fotomozaic / Probleme mari !

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 10-08-2008 20:21:52

Geamba
Turist japonez
Registered: 08-03-2008
Posts: 82

Probleme mari !

Fotografiam ...fotografiam si iarasi ... fiind intr-o tabar de creatie, cand mi se umple cardul, tre sa-l descarc. Pentru asta m-am ajutat de notebook'ul  unuia dintre profesorii care ne insoteau si ne indrumau ... Card Reader'ul dansului nu-mi citea decat primele cateva imagini de pe cardul meu ... in sfarsit, am incercat de cateva ori sa-i dau de cap ... si nu am reusit...asa ca am zis : instalez Olympus Master 2 bag cardul in aparat conectez USB si  voila'...mda' totu bine si frumos in teorie..insa, am bagat cardul in aparat dupa ce am instalat soft'ul...si aparatul imi arata card error ...de la ce sa fie..sic e e de facut pentru ca, oricum as proceda acum, indiferent de calculator, mi se cere sa formatez card'ul sau sa-l las asa, DAR EU VREAU NEAPARAT SA INTRU IN POSESIA UNRO IMAGINI DE PE EL !!...CE MA FAC ? Daca mai aveti nevoie de orice alt detaliu ...


P.S. AM UN E-410 SLR cu un card  xD 512

Offline

 

#2 11-08-2008 09:28:00

cabalero
35 mm tall
Registered: 05-12-2007
Posts: 93

Re: Probleme mari !

ce card ai? (curiozitate personala)
de obicei cardurile de la firme mai mari au soft de recuperare a datelor.
daca nu.. sunt si softuri separat pt asa ceva, din cate stiu eu. merg pt dischete, harduri.. nu vad de ce nu ar merge si de pe card.
nu stiu acum sa iti zic un nume de soft, am pe acasa ceva cred cu care am recuperat poze sterse din greseala de pe hard. dar daca cauti pe net ceva de genul "restoring deleted files".. cred ca gasesti destule.
cu ala poti incerca sa recuperezi datele. nu stu daca merge, nu am patit/incercat dar ar fi o idee.

Offline

 

#3 11-08-2008 10:10:10

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Probleme mari !

eu am o rugaminte sa nu mai folosesti CAPS. Pe internet CAPS inseamna a striga. Daca vrei sa subliniezi un pasaj, foloseste cu incredere "BOLD".
Multumesc

Offline

 

#4 11-08-2008 16:35:07

flaviam
Boboc
Registered: 05-08-2008
Posts: 1
Website

Re: Probleme mari !

poti incerca PC Inspector Smart Recovery, eu am reusit sa recuperez cu el cam 85% din informatiile de pe un card

Offline

 

#5 11-08-2008 16:54:34

Geamba
Turist japonez
Registered: 08-03-2008
Posts: 82

Re: Probleme mari !

Am un card xD de 512 de la Olympus ... dar eu nu stiu cum sa folosesc astfel de programe, dua maine o fuga pe la F64 poate ma ajuta si pe mine pe aoclo cineva.

Multumesc pentru sfaturi!

Offline

 

#6 11-08-2008 17:44:08

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: Probleme mari !

Eu de obicei ma bazez pe ideea ca google stie tot. Si cum ne intelegem bine...cu google:
http://www.google.com/search?ie=UTF-8&a … ard%20data

In functie de ce  eroare da, eu poate as incerca sa i fac o imagine cu un soft gen winimage:
http://www.winimage.com/download.htm
Se prea poate sa nu functioneze, dar in principal daca reusesti sa ii faci o imagine (copie bit cu bit) poti face orice cu el fara sa pierzi complet datele.
Cu winimage, alegi din meniul disk litera corespunzatoare cardului.
Dupa aceea dai click pe read from disk Ctrl+R. Si salvezi....
Asta ar merge probabil daca sunt corupte numai datele, nu si partitia .

Daca as sti ca te descurci cu utilitarele de windows, ti-as spune cum sa te uiti cu Disk Management la card, ca sa vezi ce partitie are si daca e ok partitia de pe el. Dar deja e ceva mai complex...

PS: Aa, si inca un detaliu: Nu mai baga cardul in aparat cand incerci sa copiezi poze de pe el. Ia-ti un card reader. E ceva gen 25 ron....si e cu totul altceva.

Offline

 

#7 12-08-2008 09:00:08

Geamba
Turist japonez
Registered: 08-03-2008
Posts: 82

Re: Probleme mari !

Disk Management .... wiimage ...pfff, m-am inpotmolit deja! smile)

Multumesc pentru ajutor, dau acum o fuga pana la F64 poate se gaseste cineva amabil acolos a ma ajute si pe mine big_smile.

Vorbim mai tarziu sa vedem ce si cum.
Salutare!

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson