Prima pagina

Forum Fotomozaic / problema..de etica

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 17-09-2008 15:19:58

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

problema..de etica

n-am stiut unde sa incadrez discutia de fata, asa ca o pun aici.
pe scurt:
am facut poze la un simpozion (pt mine le-am facut), dar in final mi-au fost 2 solicitate pt a se ilustra cu ele un articol  intr-o revista de specialitate.
Eu am scris numele meu pe poze...dar, la publicare, partea cu pricina a fost pur si simplu taiata si cu asta basta.
Uitandu-ma mai atent prin revista, am observat ca asta e la toate fotografiile, nu apare cine le-a facut. Nici la colaboratori nu sunt trecuti fotografii.
Acuma, mie nu mi-aduce nicio glorie un nume pe o poza...mai ales ca-s poze banale, nici macar neaparat jurnalistice, exprima atmosfera de acolo, dar atata. Nici pretentii materiale n-am avut(si nu am)

Insa chestia cu taiatul nu mi se pare in regula.  sa le bat sau nu obrazul? sau mai bine o las moarta...ce-ati face in locul meu?

Offline

 

#2 17-09-2008 17:10:14

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Re: problema..de etica

degetica wrote:

... sa le bat sau nu obrazul?

DA!

sau mai bine o las moarta...

NU!

ce-ati face in locul meu?

Aici e mai greu sa-ti raspund fiindca nu am ajuns in acesta situatie, deocamdata (sau poate nici nu stiu daca o fotografie mi-a fost publicata dar sa stiu  neutral  )

Eventual pentru alta data poti face asa: ceri garantie o suma de bani iar daca nu-ti apare numele in ziar ramai cu banutii wink
Daca vor sa vada intai fotografiile le trimiti cu un mare watermark pe mijloc  (sau mai multe) astfel incat sa nu poata fi publicata in starea aceea.
Alte idei nu am sad

Offline

 

#3 17-09-2008 17:51:02

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: problema..de etica

Acuma ma straduiesc sa aflu cui trebuie sa ma adresez. Nu vreau sa incep de la portar... smile

De altfel, toata revista e plina de fotografii fara numele autorului, ceea ce denota o problema a redactiei. Senzatia mea e ca ei nici macar nu realizeaza chestia asta.

multumesc de raspuns.

Offline

 

#4 17-09-2008 18:34:54

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: problema..de etica

Da , e oarecum nasol.

Si mie mi se mai cer uneori poze pentru diverse scopuri, si eu specific clar inainte sa dau pozele ca doresc sa imi apara numele alaturi de poza, sau daca produsul e o modificare a pozei sau un produs virtual doresk link la sursa pozei originale sau la site-ul meu (oricare ar fi acela).

Si intotdeauna cand mi se cere ceva intreb foarte clar de la incept care e scopul, si daca e scop comercial nu prea imi convine.

Eu zic sa mergi acolo, dar mergi cat mai sus posibil. Daca e revista, sigur are o adresa a redactiei sau ceva pe undeva prin ea. Daca nu, si ideea de a incepe de la portar merge, doar ca nu trebuie sa te certi cu portarul. Il rogi frumos sa iti ofere o posibilitate de comunicare cu cei din colectiv...and stuff

Offline

 

#5 17-09-2008 19:15:27

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: problema..de etica

eu il cunosc personal pe seful de redactie....nu mi-am inchipuit ca-s asa neseriosi, ca-l abordam dinainte. mi s-a promis (de catre autorul articolului unde au aparut pozele) ca ele apar intacte.
n-am mailul lui si nici nu stiu daca sa vb cu el direct sau in scris.  mai si plec 2 sapt din bucuresti...uf.

Offline

 

#6 17-09-2008 19:22:39

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: problema..de etica

sincer ar fi trebuit sa specifici ca doresti sa apara sursa. In mod cert au ajuns la "grafica" (cine stie ce amarastean) care a considerat ca trebuie prelucrate sa intre in "standard".
Data viitoare sa specifici in scris (nu oral) ca le predai pentru publicare in conditiile (x, y, z, w).

Semneaza, 2 exemplare pt fiecare, ura si la gara.

Offline

 

#7 17-09-2008 19:33:47

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: problema..de etica

am specificat, dar se pare ca nu cui trebuia...si nu cum trebuia big_smile

Last edited by degetica (17-09-2008 19:34:04)

Offline

 

#8 19-09-2008 17:33:34

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: problema..de etica

le-am scris ieri.
Pana acum niciun raspuns.
va tin la curent.. big_smile

Offline

 

#9 22-09-2008 17:19:47

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: problema..de etica

am primit raspuns.
ideea e in mare ca o sa publice o erata....
  e cam cum banuia alex, dar si mai si (ca lipsa de profesionalism)
mie mi-au ajuns de-acum filantropia, increderea si dragalasenia...smile

Offline

 

#10 28-12-2008 18:18:25

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: problema..de etica

Stiu ei bine ce fac... nu crede povestea aia cu "nu  ne-am dat seama". Pur si simplu se bazeaza pe faptul ca putini oameni reactioneaza. Nu vor sa plateasca. Faptul ca tu nu le-ai fi cerut bani, nu inseamna ca altii ar fi renuntat si ei.

Dreptul de autor se intelege in 2 feluri, in mare (ti-o spun ca jurist):
a) dreptul de a fi numit autorul operei respective (in sens larg)
b) dreptul de a fi compensat material pentru difuzarea ei

Daca se prefac cu talent ca nu inteleg ca trebuie sa publice numele (cazul a) este pur si simplu pentru ca le este frica (sau confunda) sa nu se afle si in cazul b) automat.

Avand in vedere ca e mai mare supararea si deranjul sa te tot aperi de asemena ticaloshi decat lacerea de a sti ca altii se bucura de ce ai facut, parerea mea sincera este sa nu mai dai nici o poza nimanui.

Daca vrei sa le arati si altora ce ai facut, scoate un album, publica-l,  si gata.

Si altfel: bine v-am regasit! @ all (adicatelea, "la toata lumea"!)

Micutzu

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson