Prima pagina

Forum Fotomozaic / Pentax 645D

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 29-12-2006 23:10:32

christian_curec
Posesor de trepied
From: Timisoara
Registered: 16-12-2006
Posts: 143
Website

Pentax 645D

Salut,

Poate deja ati auzit, poate nu.
Pentax va scoate anul asta un remake dupa renumitul Pentax-645.

Dupa o mai mult decit indelungata proiectare se pare ca camera va avea un senzor Kodak de 30Mp.
Partea faina este compatibilitatea 100% cu toate obiectivele vechi de Pentax 645.

Dar ceea ce este surprinzator pentru mine este pretul estimat: - intre 3.000 si 5.000 EUR, ceea ce va face camera mai mult decit comeptitiva in fata adversarilor (Hasselblad si Mamiya).

Sper ca un asemenea pret sa traga toata piata in jos. In special segmentele mai avansate de entry level unde se practica niste adausuri de pret aberante (de catre producatori bineinteles).


Christian

PS - Ear sa uit - camera va iesi pe piata in 2007.

Last edited by christian_curec (29-12-2006 23:11:42)

Offline

 

#2 30-12-2006 02:26:31

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Pentax 645D

sa speram ca ce zici tu e bine.
Problema insa la ei, ca si pe film, la 645, era spatele. Nu aveau caseta, aveau doar un insert. Daca-si pastreaza conceptul, fara spate detasabil (ceea ce probabil vor si face), aparatul nu va avea upgrade decat prin schimbarea completa. Ca cele pe film. Nu stiu in ce masura conceptul e adoptat de piata.
Pretul n-ar fi rau si poate mai imbuneaza din useri.
Mai haios ar fi sa-i puna antishake big_smile Te muta cu totul din loc cand zgaltaie senzorul.

Useri ar fi ceva. In primul rand posesorii de p645, folosit la peisaj in general, fiind mai adaptat decat restul sistemelor (dintre care actualmente ramasi se numara pe 2 degete?) si in al doilea rand de catre cei cu probleme la wide-angle pe full frame. Ar fi ceva canonisti cam suparati pe tema asta. Om vedea. Piata nu e prea mare. Daca reusesc sa reziste (Mamiya a picat exact in prag..) atunci raman printre cei putini. Hasselblad actualmente n-au concurenta decat sumara pe domeniu si profita din plin (scot spate proprietar, sa nu mai poata cumpara nimeni de la concurenta sa le monteze pe ale lor). Ar fi fain sa nu le fi apus vremea.

Offline

 

#3 30-12-2006 08:22:59

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Pentax 645D

Fata de Mamiya care merge pe acelasi concept (totul integrat) pretul ar fi intre 20% si 33%. Nu cred ca e o problema, avand in vedere pretul. Ar fi cel mai ieftin sistem MF digital pana acum.

Offline

 

#4 30-12-2006 12:11:12

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Pentax 645D

Nu cred ca Pentax 646D este o noutate .

Legat de camera, ar fi de precizat cateva lucruri :
In primul rand este 645-C, deci este nevoie de obiective noi pt. wide ! - sper sa le scoata !
In al doilea rand au anuntat ca se va upgrada treptat de la 18 Mp initial, pana la 30, ulterior - deci cel putin deocamdata nu as pune baza prea mare pe 30 MP; pe de alta parte, nu vad de ce nu ar merge si mai mult de 30 smile, sigur, depinde si de formatul final...
In al treilea rand, poate cel mai important de fapt...., Samsung ar face bine sa scoata odata cu aceasta camera, si niste monitoare OLED de 30 MP, care sa fie si f. bune la culori wink smile, plus ceva placi AMD-ATI care sa suporte asa ceva ....!!!!!; momentan nici macar un Matrox nu face fata la asa ceva....
Si poate nu in ultimul rand, un pret de 3000 E nu e tot una cu unul de 5000 sau de 7000, plus obiective MF...wink
Daca mai cer si lab-uri care sa printeze la 800 DPI real, deja o sa ziceti ca e SF....dar altfel numai pe afise A0 sau mai mari, facute la tipografie, o sa vedem cu adevarat de ce este capabila camera si obiectivele !

Last edited by loock (30-12-2006 12:21:58)

Offline

 

#5 30-12-2006 12:24:13

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Pentax 645D

luck, tu citesti sf mult? big_smile
daca ar fi sa stam pana ajunge tehnologia acolo, ai avea nepoti cu 645-ul asta.

Offline

 

#6 30-12-2006 12:26:32

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Pentax 645D

Am mai si editat, am mai pus ceva SF.....smile
Fara toate alea, e cel putin 80 % ......frectie. smile

A, era sa uit - un proiector digital pe masura smile

Sony are unul de 8 MP, chiar doua de fapt, dar costa intre 78 K si peste 100 K USD....
E facut pt. DALSA Digital IMAX.
Si aici vorbim de 30 MP !

Last edited by loock (30-12-2006 12:29:35)

Offline

 

#7 30-12-2006 12:40:44

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Pentax 645D

Am un cadru facut cu DALSA ala....
Vreti sa vedeti o poza de 8 MP Extra full frame wide pe 16 biti ! ? smile
Are numai 48 MB fisierul tif....

Offline

 

#8 30-12-2006 12:46:52

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Pentax 645D

daca-s amatori, poti face un thread separat la tehnica si posta imaginea pe un site de file sharing.

Offline

 

#9 30-12-2006 13:17:29

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Pentax 645D

Mai ramane sa-mi spuneti un site de file sharing care accepta imagini de 48 MB ? smile

Cred ca mai simplu este sa fie luata direct de la DALSA....

Mi se pare o pregatire buna pt. 645 D smile

Last edited by loock (30-12-2006 13:19:32)

Offline

 

#10 01-01-2007 18:41:57

christian_curec
Posesor de trepied
From: Timisoara
Registered: 16-12-2006
Posts: 143
Website

Re: Pentax 645D

Salut Loock,

Din pacate trebuie sa te contrazic:
Dupa postrea ta am reverificat revistele in care citisem informatiile postate mai sus si pot sa iti spun urmatoarele:

Pentax a renuntat complet la ideea de a utiliza un senzor de 18Mp si vor scoate pe piata camera cu un senzor de 30Mp. Senzorl este produs de Kodak si are dimensiunea de 48x36mm.
Toate obiectivele vechi vor fi compatibile cu noua camera (chiar daca va exista un factor de multiplicare).

Acum eu nu stiu cu ce fisiere lucrezi tu dar eu de pe un amarit de Pentax *istDL am fisiere RAW de 10Mo, iar in timpul prelucrarii ulterioare am avut chiar fisiere de 208Mo.
Pe care ulterior le-am rescalat (in functie de nevoi).
Dar fisierele in format mare mi-au fost extrem de folositoare la expozitii.
Toate fotografiile le prelucrez acasa pe un sistem destul de modest. Asa ca nu vad unde e problema prelucarii de fisiere mari.

Christian

Offline

 

#11 01-01-2007 19:07:16

ggl
Leica skeptic
Registered: 06-12-2006
Posts: 342
Website

Re: Pentax 645D

O remarca daca imi permiteti: Vad ca toate firmele care produc aparate digitale pe format mediu, inclusiv Hasselblad, au adoptat aceasta dimensiune pentru senzor, anume 48x36 mm. Raportul dintre laturi este exact ca si la formatul 60x45 mm (645), adica 4/3.

Care este factorul de multiplicare? Mie mi-a dat din calcule 1.25x (am raportat diagonala formatului 60x45 cu cea a formatului 48x36).

Totusi, pretul mentionat de tine, Christian, mi se pare incredibil de mic! Mamiya ZD costa in jur de 15k eur din cate stiu eu, deci Pentax-ul ar fi de 3...5 ori mai ieftin. La pretul asta ma tem ca lipsa unui spate intersanjabil nu mai e o problema prea mare, mai ales avand in vedere ca nici Mamiya nu au asa ceva decat la 645 AFD (n-am nici cea mai vaga la ce suma s-ar ridica costul unui astfel de sistem, insa este cu certitudine mai scump decat Mamiya ZD), iar Hasselblad au acum spate proprietar la H3D, spate care costa enorm oricum.

Offline

 

#12 01-01-2007 21:00:31

loock
SMC
Registered: 11-12-2006
Posts: 93

Re: Pentax 645D

Daca scoate direct cu senzor de 30 MP, atunci pote ma gandesc sa-mi iau si eu una smile

Este clar ca sunt compatibile obiectivele vechi; eu ziceam ca pt. wide este nevoie de unele noi.

Eu va urez sa fie si mai ieftina de atat, sa ne luam toti cel putin cate una smile

Offline

 

#13 01-01-2007 21:13:56

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Pentax 645D

loock nu mai visa la aparate.
E rubrica de noutati, nu de visare! big_smile

lasati prostiile ca nu merita.

Last edited by docman2 (01-01-2007 21:18:04)

Offline

 

#14 01-01-2007 22:22:13

christian_curec
Posesor de trepied
From: Timisoara
Registered: 16-12-2006
Posts: 143
Website

Re: Pentax 645D

Salut,

Pentru un 645D nu ai nevoie de nici un obiectiv nou "wide" deoarece factorul de multiplicare, exact cum remarca si ggl este de x1,20 - 1,25 ceea ce nu justifica investitia.

Si mai e ceva ce am remarcat la postul scris de tine si aici as dori sa fac o precizare pentru ca sunt notiuni cu care multi dintre noi nu suntem obisnuti si mai mult exista diferente pe care cu greu le sesizam.

Konica Minolta a fost preluata de Sony. Asta este un fel de cumparare prin care se "preiau" toate activele si pasivele firmei - mai mult se preiau si drepturile de propietate intelectuala ale companiei. De obiciei este o manevra de achizitie in forta care duce la dizolvarea uneia dintre entitatile juridice implicate, cu toate consecintele ce decurg din asta.

Pentax si Samsung precum Leica si Panasonic au facut cite un "joint venture" ceea ce inseamna punerea in comun de resurse (poate chiar crearea unei noi firme) pentru dezvoltarea unuia sau mai multor proiecte. De beneficiile rezultate profita ambele firme in functie de cota parte la capitalul social (cota asta parte se poate forma chiar numai din cesionarea - uneori numai temporara - unor drepturi de propietate intelectuala) !!!
Firmele ce formeaza astfel de asociatii isi pastreaza identitatea si pot lucra proiecte separat in afara joint venture-ului format si isi pastreaza identitatea juridica.
Cercetarea de noi produse se desfasoara atit separat cit si in cadrul joint venture-lui. Nu Samsung va face noile camere Pentax ci dezvoltarea o vor face ei insisi.
Cea mai mare problema a firmei Pentax o reprezentau capacitatile de productie si nu proiectarea.

Hoya si Pentax au fuzionat si vor avea un management comun. Operatie juridica complet diferita faa de cele doua de mai sus. Hoya este un holding care nu isi mai poate sustine din resurse proprii centrala. Ca atare au decis un management comun (preluat de Pentax), ceea ce in principiu nu afecteaza celelalte unitati din cadrul holdingului decit la nivelul resurselor alocate. Prezenta pe piata a marcilor (brandurilor) Slick - Tokina - Hoya sau Kenko. Din contra s-ar putea sa asistam la un reviriment a unora dintre acestea si din pacate la decesul sau reorientarea pe piata unor celor neprofitabile.

Asta ca sa clarificam putin din miscarile existente pe piata foto internationala si din nenumaratele mici confuzii iscate in aceasta perioada.


Christian

Offline

 

#15 01-01-2007 22:34:31

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Pentax 645D

Christian
din pacate e so-so treaba. Hoya i-au luat pentru divizia medicala. De cea de imaging n-au zis mare lucru.
Ei sunt cunoscuti ca o companie medie (20K angajati daca am inteles bine) cu resurse financiare destul de vaste.
Brandurile detinute de ei (Slik, Tokina etc) n-au fost niciodata "impinse" in mod excesiv. Termenul corect este floating pentru ele. Tokina a prins niste investitii la inceput cand a cumparat licente Angenieux, Slik au beneficiat initial de boomul trepiedelor de calitate dar accesibile, insa de atunci incepand n-au dat semne ca ar dori sa se bata cu gigantii. Ci doar sa devina un investitor "de portofoliu". Asta a fost si Pentax. Un peste usor de prins (adica pret de achizitie mic) cu potential mare (industria medicala) si cota de piata cel putin interesanta.

Problema e una mai complicata, am spus-o si pe threadul de K10d. Eu sunt mai pesimist tinand cont ca treaba se va directa mai mult spre profit (ei detinand 3/5 in consiliu, presidintele devenind consilier in administratie) si mai putin spre pastrarea filosofiei traditionale. Nu dau sentinte, nu imi place sa spun asa si pe dincolo.

Mamiya vad ca nu mai misca absolut nimic. I-au luat la fel o firma mica/medie. Om vedea cati bani si in ce fel e dispusa hoya sa castige din pentax. Dar mai ales in ce fel. Personal i-am scos de la suflet. Sper sa nu va suparati pe mine. Implicit 645D poate o face valuri, dar nu mai are nimic in comun cu un 645. Daca ajungi in Bucuresti si se indura un prieten mai ne-"user-friendly" sa va arate unul o sa intelegi ce vreau sa zic prin asta.

Last edited by docman2 (01-01-2007 22:38:22)

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson