Prima pagina

Forum Fotomozaic / "Prea centrata"

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 20-12-2008 13:17:03

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

"Prea centrata"

Azi am chef de vorba, ca vegetam bolind in casa sad

Ma intreb de unde pana unde se fereste lumea sa centreze subiectul intr-o fotografie.
In foarte multe cazuri centrarea este perfect justificata.
Daca in stanga si dreapta elementele din imagine conclucreza cu personajul, fiind in acelasi timp diverse ca aspect vizual, centrarea este extrem de fericita.
Daca nu, desigur ca nu se justifica.
Apoi, confuzia care se face intre regula treimilor si sectiunea de aur e de asemenea cel putin caraghioasa, regula treimilor este o simplificare grobiana....smile

mai e si chestia cu marginea, de multe ori marginea , ca spatiu de amplasare a personajului, e extrem de dinamica si dolositoare.

Deci: de unde ideea asta ca nu e bine sa centrezi? Si ca mereu cel mai puternic punct sa fie in sectiunea de aur? Care fixeaza extrem de puternic, ceea ce nu intotdeauna e benefic pt imagine , de multe ori elementele cele subtile sunt plasate acolo , ca un soi de cheie de bolta, si nu cele pregnante.

Offline

 

#2 21-12-2008 11:19:46

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: "Prea centrata"

smile ştii vorba aia ?

Expert este cel ce stie din ce in ce mai mult despre din ce in ce mai putin, pina cind stie absolut totul despre nimic....
Există foarte mulţi care citesc un tutorial sau o carte simplă de fotografie şi aplică textual tot ce prind pe acolo.
Într-un final ajung să cunoască foarte bine teoria despre fotografie (respectiv despre editare poze, utilizare aparate, sharpness, nivel de noise la diverşi senzori, etc. etc.)
Exemplu de citit în 10 min : http://www.kodak.com/global/en/consumer … icTake.pdf
Secţiunea de aur, regula treimilor....le-am auzit şi le vom auzi de muuuulte ori.

Motiv pentru care vei auzi cât de des posibil replici din categoria "ai orizontul înclinat" "subiectul e prea centrat" "ar trebui să mai tai din margine" "cerul e prea nu ştiu cum". Eu pur şi simplu ignor replicile astea scoase din carte, şi fac pozele cum simt. asta probabil mă împiedică de multe ori să fac ceva interesant dar asta este. Şi tot faptul că mă deranjează comentariile de genul ăsta mă face să mă uit foarte rar pe site-uri gen fotomagazin.

Deci teoria e teorie, practica ne omoară. Recomand cartea "the Photographic Eye - Learning to see with camera." care nu am apucat să o termin, dar mi-a plăcut modul de abordare a subiectului compoziţiei în fotografii.
Detalii: http://rs292l3.rapidshare.com/cgi-bin/u … 2565699610

Offline

 

#3 21-12-2008 17:38:06

sato
Pentaxar canonist
From: Galati
Registered: 07-12-2006
Posts: 92
Website

Re: "Prea centrata"

ultimul link nu merge...

Offline

 

#4 21-12-2008 22:22:32

cristif
victor arvid
From: 44.4249;26.1304
Registered: 07-07-2007
Posts: 114
Website

Re: "Prea centrata"

sunt insa si o multime de cazuri cand compozitia centrala e pur si simplu ca nuca in perete. nu e cazul sa fim rebeli doar de dragul cauzei smile

Offline

 

#5 21-12-2008 22:34:41

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: "Prea centrata"

si cam care ar fi acele cazuri? nimeni nu vorbea de rebeliune. De unde pana unde o compozitie centrata e rebela?
chiar serios vorbesc.

Last edited by degetica (21-12-2008 22:34:59)

Offline

 

#6 22-12-2008 13:14:23

cristif
victor arvid
From: 44.4249;26.1304
Registered: 07-07-2007
Posts: 114
Website

Re: "Prea centrata"

prin rebeliune ma refeream la fronda contra principiilor /dogmelor fotografice clasice.

Offline

 

#7 22-12-2008 16:44:29

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: "Prea centrata"

va dau eu un caz cand merge compozitia centrala. de fapt descrierea oricarui caz in care merge smile :
cand restul cadrului nu exista degeaba:
http://www.pas.rochester.edu/~tim/image … 20tree.jpg
si
http://www.ldesign.com/Images/Essays/On … _adams.jpg

comparati imaginile de mai sus cu:
http://www.changer2008.eu/fileadmin/use … s/1750.jpg
si
http://zapatastudios.com/blog_images/Pe … sburgh.jpg

singura diferenta intre ele e utilizarea cadrului.
Daca nu-l folosim pe tot ca sa spunem ceva (sau il folosim prost) atunci il consumam degeaba.

Offline

 

#8 22-12-2008 17:06:25

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: "Prea centrata"

bineinteles.
Chiar , de unde pana unde "dogme ale fotografiei clasice"
daca te uiti la clasici, majoritatea centreaza (cu sens).
Si in general, cam tot ce fac e cu sens:))

Regula cu sectiunea de aur e folosita in mod simplist mai ales in publicitate, unde trebuie sa retii imediat elementul vizual. Ori in acel punct al imaginii se fixeaza cel mai bine privirea.
Insa, din ce am observat in fotografii "mari" ,  sectiunea de aur e mereu contracarata de alte elemente mai subtile.
exemplu:
http://graememitchell.com/blog/wp-conte … resson.jpg
http://www.ldesign.com/Images/Essays/On … sson12.jpg
(si centrat)

si aici contrcaram  alt mit, DOFU smile)
uitati ce frumos se suprapun personajele, in aceeasi profunzime de camp, si cu toate aceastea sunt f f bine diferentiate planurile, fara exagerari

http://photophile.files.wordpress.com/2 … _child.jpg

Last edited by degetica (22-12-2008 17:08:53)

Offline

 

#9 22-12-2008 17:16:06

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: "Prea centrata"

si inca una centrata, in care totul din cadru exprima ceva.

http://lacanciondelasirena.files.wordpr … udelka.jpg

Offline

 

#10 22-12-2008 19:22:28

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: "Prea centrata"

eu personal n-as da-o drept un exemplu foarte fericit de cadraj.
Insa na, asa-s eu mai "rebel"  lol

Offline

 

#11 22-12-2008 19:39:00

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: "Prea centrata"

mie mi se pare extrem de faina big_smile
pentru ca personajul e superstraniu, si mai incaleca si perspectiva geometrica, care e cea mai plictisitoare perspectiva cu putinta smile, in plus, are tot felul de ornamente f fine, dar sesizabile pt ca au forma dominanta clara (triunghi)
Ba chiar cainele si tufisurile formeaza un triunghi cu baza sus, deci forma dominanta e prezenta si la macrostructura.
E foarte ingenios cadrada, uita-te mai atent:)

Last edited by degetica (22-12-2008 19:41:20)

Offline

 

#12 28-12-2008 18:22:51

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: "Prea centrata"

Mi-aduc aminte de un comentariu (legat de filme, insa), in care se spunea ca sensul centrarii era legat de costul foarte mare al peliculei: pentru a nu "pierde" personajul spre margini, operatorul se straduia sa-l tina in centru... "si non e vero, e ben trovato...".

Am vazut deunazi, cu mare chin, mai multe filme ale lui Almodovar (pe care le recomand oricui are chef si de altceva decat agentul 007 si hollywood in general). Multe cadre sunt centrate. Multe. Sunt si cadre simetrice cu 2 personaje...

regula o fi regula, dar daca simti ca "pe centru" e ceea ce vrei- cred ca e bine sa o faci.

parerea mea...

Si bine v-am regasit! ALL! (adicatelea, totzi!).

Last edited by micutzu (28-12-2008 18:23:22)

Offline

 

#13 05-01-2009 14:54:47

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: "Prea centrata"

Salutare tuturor,

Uite, de exemplu, eu m-am confruntat recent cu problema centrarii. (E si la Tema de studiu).

http://farm4.static.flickr.com/3127/3167922004_42d4b09942_o.jpg

Am incercat pana la urma sa fac ceva in asa fel incat sa mearga centrarea liniei orizontului. Sper sa fi si reusit. Astept parerea capcaunului la Tema de studiu.  big_smile  Ce as vrea sa subscriu si eu, e ce-a zis si micutzu... daca simti ca merge centrat, atunci da, centreaza, cu atat mai mult cand nu iese mai bine in nici un al mod cum ai putea compune. Cel putin deocamdata eu asa ma ghidez, dupa cum simt vad, la acel moment. Mi se intampla sa vad cadrul altfel si sa-mi para rau acasa ca nu am incercat si acel unghi insa ramane intiparita pe creieras informatia si deja e un plus.

Bafta!

Offline

 

#14 05-01-2009 17:03:26

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Re: "Prea centrata"

Eu am ratat un cadru cand tocmai ma straduiam (in foarte mare graba) sa nu o fac centrata
http://www.badorgood.com/foto/1154015001+19832.jpg
Cel putin asa mi se pare.

Daca doar "mutam" tot cadrul mai la dreapta astfel incat sa ajung cu acea reclama "KISS", mai aproape de coltul din stanga sus, centrand perechea cred ca era mai buna fotografia. Da' lasa, data viitoare.

Last edited by montecarlo (05-01-2009 17:04:11)

Offline

 

#15 05-01-2009 17:14:09

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: "Prea centrata"

Montecarlo, n-o vad centrata neaparat, nu prea s-ar justifica, in schimb as taia nemilos partea din stanga:))


Bodhi, io-s mioapa rau, ca nu vad unde ai centrat big_smile

Offline

 

#16 06-01-2009 08:20:41

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: "Prea centrata"

degetica wrote:

Montecarlo, n-o vad centrata neaparat, nu prea s-ar justifica, in schimb as taia nemilos partea din stanga:))

Exact asta zicea si montecarlo, ca ar fi vrut sa scape de bucata (evident inutila) din stanga cadrului. Se rezolva si cu un crop insa poate montecarlo nu e adeptul. wink

Bodhi, io-s mioapa rau, ca nu vad unde ai centrat big_smile

Pai atunci inseamna ca am reusit totusi sa fac ceva.  roll
Ideea era sa maschez cumva centrarea liniei orizontului.

Bafta!

Offline

 

#17 06-01-2009 09:01:15

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: "Prea centrata"

asta cu crop...eram si eu f purista pana de curand. E ideal sa nu tai din poza si sa incadrezi perfect de la inceput. Dar e mai important sa iasa poza bine decat sa nu tai big_smile
Uneori poate chiar nu poti merge mai aproape etc etc.

Cat despre poza ta... si daca masori in cm si nu e centrata. Eu inteleg prin linia orizontului acolo unde se termina dealurile. (eu as fi facut-o patrata, fara crengi si cca un cm de cer  big_smile )

Offline

 

#18 06-01-2009 09:44:28

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: "Prea centrata"

degetica wrote:

Cat despre poza ta... si daca masori in cm si nu e centrata. Eu inteleg prin linia orizontului acolo unde se termina dealurile. (eu as fi facut-o patrata, fara crengi si cca un cm de cer  big_smile )

Mai... da' parca tu nu erai inginer... tongue (astia oricum masoara in mm, da' n-am vrut sa zic tamplar)  smile

Fa abstractie de crengile din partea superioara si vezi cum ti se pare. wink
Daca incadram fara crengi trebuia sa includ mai mult din camp si sa scad mai mult din cer care evident nu-si avea sensul. Nu vorbim de incadrare orizontala pentru ca nu se putea realiza. Obtineam astfel un cadru cu un plan apropiat monoton de omogen si inutil de larg deoarece nu aveam nimic (punct/e de interes) care sa ma ajute in compozitie.

Bafta!

Offline

 

#19 06-01-2009 10:18:57

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: "Prea centrata"

big_smile, inginera clar, ca am zis sa o tai in forma de patrat tongue

Offline

 

#20 06-01-2009 15:25:02

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: "Prea centrata"

degetica wrote:

asta cu crop...eram si eu f purista pana de curand. E ideal sa nu tai din poza si sa incadrezi perfect de la inceput. Dar e mai important sa iasa poza bine decat sa nu tai big_smile
Uneori poate chiar nu poti merge mai aproape etc etc.

Bibilitul e mama delasarii. Asta e din filozofia capcauneasca smile

Cu cat speri ca dregi dupa, cu atat te vei lenevii (sau cu un i nu mai tin minte rusine) mai mult. Ia-o altfel: daca puteai da facultatea de 1000 ori pe luna pana o luai, mai stateai cu stress?

Sabina, cand ajungi in fata Steinway-ului aluia in fata caruia stai ca-n fata templului, sala e plina, 40 de ani ai muncit pentru acele 30 pagini cu semne caraghioase (bombate uneori), copii se uita la tine sperand sa le lasi o amintire de care sa fie demni toata viata, toti asteapta sa vada daca e DA sau NU, crede-ma, n-ai sa ai ocazia sa faci resize. Sau crop. Sau sa explici ca ai avut o zi proasta. Sau ca sala avea acustica proasta.

Sau cum spunea un fost coleg de-al meu, ai trei minute sa demonstrezi ca esti cal de curse sau cal de povara. Daca iti ia 10 minute, atunci esti asin intre oi.

Offline

 

#21 06-01-2009 17:00:10

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: "Prea centrata"

stai ca ai mers prea departe.
Stii bine ca eu sunt pt perfectiune din prima.
Dar uite cazul urmator.
Ai scris partitura, si esti la repetitie cu interpretii.
Tu stii ca e f bine, dar vine unul dintre ei cu o idee geniala, hai sa punem aici doua accente.

daca ai creier te conformezi, si iese bine.
Pt ca realitatea concreta e mai importanta decat aia din capul tau.
la muzica e studiu intens si multa bibilieala pana sa iesi la concert.
Iar la concert uneori simti ca trebuie putin altfel.


Fixismu e cel mai daunator lucru:)Eu doar la asta ma refer.
Asa ca, din partea mea, sigur ca ideal e sa nu tai nicio poza. Si o fac si eu f rar.
Insa daca in momentul editarii observ ca se poate imbunatati putin, prefer asa.

Offline

 

#22 06-01-2009 17:08:19

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: "Prea centrata"

si mai e o problema.
Formatul pozei e pur si simplu o conventie.
Poate mergi la plimbare si vezi un cadru pe care il simti patrat. da n-ai decat aparat digital la tine....nu mai fotografiezi?

PS. Sunt nevorbita rau vad big_smile

Last edited by degetica (06-01-2009 17:10:10)

Offline

 

#23 07-01-2009 09:49:24

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: "Prea centrata"

sabinule, cum te-ai simti sa te duci la un concert hard-rock combinat cu muzica clasica combinat cu rap. Toate in aceeasi seara.
Formatul si tipul (alb-negru/color/dia etc) pentru mine determina regulile jocului.
Nu poti juca pe formate diferite pastrand in acelasi timp o coerenta.
Poate pentru cei care se uita superficial la o imagine, insa daca te duci la o expozitie unde iti ia ceva timp si stai sa admiri, o sa vezi ca o imagine patrata langa una panoramica iti cam sare in ochi.

Offline

 

#24 07-01-2009 10:02:42

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: "Prea centrata"

pai cine a zis ca le expui una langa alta?
Sunt perfect de acord, eu vorbeam doar de exagerarea "eu nu tai niciodata", cand uneori, in cazuri exceptionale, incrancenarea face mai mult rau decat bine.
Se ajunge uneori la poze complet "aseptice" din cauza asta.

Offline

 

#25 07-01-2009 10:06:10

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: "Prea centrata"

Atunci eu vad urmatoarea solutie: Crop cu mentinere de proportie 3:2, 4:3 cat o fi... Daca insa dispare astfel ceva ce nu ar trebui sa dispara din cadru, atunci mai bine nu tai. big_smile

Bafta!

PS: am ajuns de la centrat vs ne-centrat la crop vs fara crop... tongue

Last edited by Bodhi (07-01-2009 10:07:36)

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson