Prima pagina

Forum Fotomozaic / Tema 2009

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#26 20-01-2009 22:06:04

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Tema 2009

buuun.
Sa purcedem.

Sa facem un recapitulativ: fara tema.
Criteriile de arbitrare: serie coerenta, forta de exprimare.

Cum ar zice hollow insa, comparam mere cu pere.
Nu-s de acord. O sa incerc sa ilustrez de ce.

Sa incepem in ordinea post-urilor.

@codrin_l
Codrin deja are un stil. Un stil care, ca si Danad (aici ma gandesc la "Pazitorul viselor"), e undeva in locul pe care-l vedem cand suntem pe cale sa adormim.
Nu stiu cum traiti voi senzatia, insa eu cand sunt in starea unde realitatea se imbina cu visul, lucrurile capata un pic alt sens. Vedem lucruri care fac parte din realitate, de multe ori printr-o senzatie denaturata insa.
Ei bine, exact asta vad in imaginile lui Codrin. Franturile de vis cu realitate.
Implicit, la criteriul forta de exprimare, nimic mai mult de adaugat.
Ramane coerenta de exprimare. Seria in sine foloseste mijloace de exprimare coerente. Nu ne jucam cu artificii diferite. Sunt aceleasi.
Problema este insa daca facem legatura cu criteriul de dinainte. In general, visam foarte mult. Cert este ca dimineata cand ne trezim retinem doar anumite vise. Fie pentru ca senzatia era puternica, fie pentru ca erau de inteles pentru noi.
Unde vreau sa ajung? As vrea foarte mult o finalitate. Un vis cu un punct culminant in care emotia sa fie suficient de puternica incat sa justifice si pregatirea de dinainte a evenimentelor si explicatia care va urma. Ce-as dori? O poveste asociata cu senzatia. Una pentru minte nu numai pentru suflet. Vreau ca daca va trebui sa explic ce am vazut la seria ta sa nu trebuiasca sa spun am visat ci sa spun am visat asta sau asta sau asta. Redeschid topicul pentru comentarii daca n-am fost suficient de explicit.

Offline

 

#27 20-01-2009 22:22:46

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Tema 2009

@Bodhi
Bodhi imi place cateodata sa fiu scurt si la obiect. Uite cum vedeam eu notiunea de constanta si de putere de exprimare:
http://img301.imageshack.us/img301/6392/3167070169cc02c229caoon7.jpg http://img105.imageshack.us/img105/9341/3167070171907d5ec14eobt1.jpg http://img105.imageshack.us/img105/4046/31670701791854946e04oyl0.jpg http://img72.imageshack.us/img72/720/316792202084d9a16681occ2.jpg http://img519.imageshack.us/img519/9346/316792200081c6012773ocy9.jpg

las tema deschisa sa discutam.

Offline

 

#28 20-01-2009 22:28:32

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Tema 2009

@Sabina
Sabina, serie este clar vizibila. Cu doua remarci:
- prea scurta. E ca si cum mi-ai fi dat direct punctul culminant intr-o piesa. Vreau o finalitate. Vreau o introducere.
- a doua este legata de mijlocul de exprimare. Uita-te un pic te rog la Bodhi si la Codrin (mai ales la Codrin). Remarca un pic atentia in prelucrare.

Daca eram prof, nu te picam din doua motive:
- te-ai straduit desi n-ai avut timp sa-ti faci tema
- ai retinut ce ti s-a zis pana acum (si nu numai de catre mine). Mai precis n-ai mai incapsulat mesajul intr-o forma greu lizibila pentru cineva fara empatie.

Insa capcaun fiind, nici nota teribila nu luai. Nu poti lua 10 cu o singura foaie A4.

Offline

 

#29 20-01-2009 22:44:42

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Tema 2009

@antiq
Pana acum nu m-am legat de partea tehnica. De ce? pentru ca mi se pare ca se stapaneste (relativ, sa nu fim generosi!) domeniul de catre cei de mai sus.
La tine insa am o problema veche a mea: izolarea mesajului prin campul de profunzime.
Regasesc povestea, regasesc mesajul insa am un sunet de fond la un concert de muzica clasica.

Cum se manifesta acest fond? Printr-un plan de claritate prea mare fata de ce e necesar ca sa exprimi mesajul.
Nu-ti cunosc aparatul si am sa ma feresc sa dau prea tare cu bata pentru ca risc sa fiu deplasat, insa nu ezita sa folosesti siretlicuri ca sa mai izolezi din mesaj.
Ca se cheama program de editare, ca se cheama un carton alb (o carte de vizita?) pus exact in fata obiectivului ca sa imi ascunda un prim plan urat, cert este ca metode exista.
Luam prima imagine: un mesaj foarte frumos, bine exprimat, de la stanga la dreapta (psihologic corect), cu introducerea locului unde ne aflam. O expozitie.
Apoi, ochiul nostru, ca al oricarui om curios, incearca sa descifreze cat mai multe lucruri despre acea expozitie. Se uita in stanga si aproape vede un tablou ascuns dupa coloana. Hm. Acest aproape ne cam face atenti la detalii intrucat atentia distributiva ne e solicitata.
In timp ce la Codrin el ne-a amagit atentia (prin elementele si prin modul prezentat), ne-a invitat sa o trimitem la somn, imbiindu-ne cu promisiunea unui vis frumos.
E clar ca n-aveam subiectul lui, insa distrage-mi atentia de la detalii. Fa-ma sa joc in piesa ta.
Regasim problema la a doua imagine. Priza. Joaca-te cu prim plan plan secund. Luai imaginea de mai jos, doar cu forma corpului si cu tabloul in spate.
A patra o problema de DOF iar. Scapai si de scaunul din spate care te-a obligat sa tai atat de brusc imaginea sus.
Ultima imagine (poate nu intamplator) mi se pare cea mai buna din serie. Ai pus in perspectiva, ai sesizat directia. Ramane problema suprapunerii de planuri (coloana din spate).
Implicit: story avem, lipseste forta de exprimare a story-ului din cauza greselilor tehnice. Atentie mare, mai ales fiind fata vei fi taxata des pentru prostia asta smile

Offline

 

#30 20-01-2009 22:50:25

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Tema 2009

@Danad
daca postai doar si primele 3 imagini si tot nu ma plangeam (ca la Sabina, care detesta in plus inechitatea). Ma declaram fericit.
... Sau ba da comentam, ca-s capcaun.
Comentam ca le-ai colorat usor cam tare. Nu era nevoie.

In rest, mesajul e acolo. Seria e acolo. Exprimarea e acolo (mai putin ultima, as scoate-o din seria asta, ploaie/ninsoare, atentie la coerenta).
Tehnica e aproape acolo (atentie la remarca de mai sus).

Dar mai ales, vointa e acolo. Recunosc ca m-am cam jucat usor cu psihologia si am vrut sa vad daca te-ai demotivat de ceva timp cu seriile de dinainte. In mod constant imparteam castane.

Ei bine, + cu brio de data asta smile Cred ca pot spune de pe acum ca mi se pare cea mai reusita rezolvare a temei.

In cartea pe care am sa ti-o trimit vei recunoaste ceva. Te las sa descoperi ce.

Offline

 

#31 20-01-2009 23:02:39

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Tema 2009

@anarhistu
Dau un mentiune pentru 3 lucruri:
- ca se poate conta pe tine
- ca vrei sa imparti trairile cu oamenii
- ca esti neschimbat in stil (desi asta nu e neaparat bine)

Ce-as dori insa:
- sa iti readuci aminte de starea aia in care fotografia e o stare. In care nu poti intra decat cu anumite conditii. Care cere o detasare de grup, de prieteni, de timp sau de obligatii.
- sa repui mana pe un slr/dslr mai des. Te inveti prost cu compacta (sper sa ma insel). Te inveti la comoditate cateodata.
Spun astea pentru ca mai mult sau mai putin am aceleasi probleme cateodata. Iar stilul se impregneaza. Si greu il mai albesti dupa.

Offline

 

#32 20-01-2009 23:16:28

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Tema 2009

@cristif
Cristi, ai ales sa mergi pe un drum foarte alambicat. Al tehnicii si al subiectului, in ordinea asta a importantei.
Ce ai incercat in seria ta sunt subiecte si abordari care cer un tur de forta al procesului fotografic (ca tehnica mai ales).
Luam prima imagine si uite cam cum vad eu lucrurile: link
sau daca preferi: link

A doua si a treia imagine deja sunt mai aproape de idee.
La a doua as taia usor partea din dreapta.
La ambele insa in mod cert partea tehnica (scanare, nu-mi dau seama) lasa insa de dorit. Ai ramane surprins intre diferentele vizuale date doar de o retusare (sau prelucrare de film, nu stiu unde e hiba voalului care se vede pe margini si a lipsei usoare de textura). Intrucat ai decis sa mergi pe drumul asta (sinuos rau, ti-o spun din exprienta) al tehnicii care face o imagine in sine sa aiba forta de exprimare, detaliile de genul asta sunt critice.
Penultima si ultima: moment nefericit al zilei pentru fotografiere. Si o abordare simpla. In mod cert se putea mult mai bine. Eu personal nu le-as pune in serie cu cele din mijloc.
Ce te-as ruga neaparat sa vezi ca si carte neaparat (o are Dinescu): Joe Cornish.
Ca idee ai site-ul lui aici: link

Offline

 

#33 20-01-2009 23:30:24

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Tema 2009

@griet
Si ajungem la o colega careia ii place punerea in scena.
Am acceptat sa intru in piesa ta cu placere. Rolul si "plot"-ul sunt clare. Cel mai mult imi place ca-mi lasi mie loc sa-mi imaginez ce vreau eu pe foaia batuta la masina. Sa fie un raport al unui detectiv. Si dezvolt mai departe in motivul pentru care scrie acel raport. Si da, pot intra in piesa.
Ce mi-ar fi placut insa in acest film:
- o lumina mai difuza. Orele tarzii din noapte se asociaza cu o usoara oboseala la mine. Joaca umbrelor foarte dure cu lumina puternica te tine treaz. Mai fain o lumina usor mai difuza, sa pot intra in starea de veghe.
- atentia la mici detalii. Manusile. Cand bat la masina, cam greu cu ele. Mai ales pe o masina mecanica. Detalii stiu, insa-mi plac filmele.

Ce am apreciat in mod deosebit: imaginile de detaliu. Fumul cu lampa, ochelarii in contre-jour, detalii din caseta de litere de la masina, biroul pus in neclar. Excelent.
Ce sfat ti-as putea da? Spune tot ce ai spus mai sus cu jumatate din imagini. Apoi cu 1/3. Pana ajungi la minimul posibil. Mesajul eu cred ca l-am inteles din 3 imagini.
Invata sa contragi un pic mai mult. Chiar as fi dispus sa ne provoci pentru urmatoarele inscenari sa ne inchipuim plot-ul din imagini de detaliu. Daca-mi dadeai imaginile de fond (ochelari, etc, cele mentionate mai sus) si una de ansamblu (cea de sus cu masina de scris) si una cu personajul (ca sa inlaturi orice dubiu) cred ca eram in piesa.

Per total, coerenta, stil de exprimare. Dupa Danad, a doua carte ajunge la tine. Sper sa regasesti ce am spus mai sus.

Offline

 

#34 20-01-2009 23:40:43

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Tema 2009

@alin
Domnul Alin, v-am cam rasfatat. Si vi s-a cam urcat la cap.
Sa discutam intai despre serie si apoi despre nota la purtare.
In serie ma deranjeaza anumite lucruri: te-ai jucat cu dof mare/dof mic. Macro/cadru larg. Concept/realitate. Nu poti sa ma trimiti sa dorm si sa-mi dai o cafea. Nu poti sa imi spui sa alerg si sa-mi dai o pereche de pantofi de costum. Coerenta in exprimare. Atentie la detalii dar si la big picture in acelasi timp. Ce facem?

Acum despre nota la purtare. Alin, insist foarte mult pe preocupari extra-fotografice. Ai sa storci subiectul si ai sa incepi sa ai acelasi stil fotografic extrem ca al cuiva care se lasa influentat de anturaj. Insist foarte mult (foarte mult) pe cultura vizuala bazata pe forta de exprimare, nu pe cantitate de imagini vazute in timp.
In ideea asta, decat sa stai pe photo.net de ex sa parcurgi 2000 imagini si sa incerci sa regasesti ce e mai bun, mai bine iti cumperi o carte cu 20 imagini.
De ce? pentru ca majoritatea ca si concept are o influenta mai mare (din pacate) decat monologul (tot ca si concept). O sa incerc sa-ti fac rost de Helmut Newton. Nu-s foarte fan al conceptelor pe care le-a produs insa ai sa remarci ceva. Imaginile folosesc acelasi lut pentru a construi cam orice din psihologia privitorului. La un moment dat percuti. In sensul pozitiv, negativ, nu conteaza, cert este ca percuti. Te loveste mesajul. Leaga asta cu paragraful de mai sus si considera asta o critica blanda fata de ce ai merita ca si cineva care face parte din cei considerati "promovati".

Offline

 

#35 20-01-2009 23:55:08

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Tema 2009

@sato
Dl Sorin, punct alb pentru participarea (la limita!) in tema.
Acum evident ca vor sosi punctele negre.
In primul si in primul rand o problema mai veche a noastra: de ce fugi de oameni. Simt ca vrei sa evadezi. Nu-s de acord. Nu-s de acord sa utilizezi imaginile ca sa iti exprimi fuga. De ce este in jur. Directia atunci cand fotografiezi nu este sa evadezi tu de noi in fotografie ci sa ne ajuti pe noi, transfugii, cei care-ti privim imaginile, sa evadam in lumea propusa de tine. Mai pe scurt, eu sunt un emigrant clandestin si am o calauza care o rupe la fuga. Cum crezi ca ma simt?

De ce spun asta: pentru ca nu esti convins de visul inspre care ne calauzesti. N-ai incredere ca e mai bine. N-ai incredere ca ne va fi mai bine. N-ai fermitatea in imagini sa ne vinzi fericirea noua emigrantilor care nu facem altceva decat sa cumparam orice vis mai bun decat realitatea mizera de zi cu zi.
Duc un pic la extrem lucrurile pentru a te face sa intelegi ca in spatele imaginilor se ascunde un comportament. Un psihic. Ca se cheama un privitor inascut ca la Bresson, ca se cheama o gandire structurata ca la Adams, ca se cheama un om al extremelor ca la Newton (ca tot m-a provocat Alin in directia asta), ca se cheama un personaj marcat de evenimente (ca la Smith), ca se cheama un boem (ca la Doisneau), cert este ca dincolo de imagini se ascunde un om.
Vreau sa vad omul Sorin care-si lasa tiparul lui, asa cum e el pe acele imagini. Refuz sa cred ca nu regasesc in tine o trasatura imprevizibila. Vreau sa vad un om care trage o linie jos in tarana, se pune in spatele ei, delimitandu-se de restul de 10.000 oameni care-s in fata lui acum, intrucat a luat o pozitie, si carora le spune doar atat: eu vreau sa va spun lucrul asta care ma framanta/ma caracterizeaza. E clar ca vei risca sa ai parte de un linsaj. Sau de o batjocura. Sau de niste yesmeni care vor zice daaaaaa.
Leadership Sorin, asta doresc mai mult in imaginile tale. Adu-ti aminte de partea cu portocala. Acolo cineva a riscat si a tras o linie. Si ai vazut ce a dat.

Offline

 

#36 21-01-2009 00:10:18

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Tema 2009

@Cosmin
Cosmin, in spiritul a ceea ce i-am scris mai sus lui Sorin, am sa iau o initiativa drastica. N-am sa comentez seria de ai postat-o aici ci cea de la articolul "O seara de iarna".
De ce? pentru ca imaginile mi se par mai inchegate.
Remarc (si ti-am mai spus asta) la tine o coerenta in exprimare. Ca un francez tipic care vorbeste despre vinuri am sa incerc sa rezum un pic buchetul: independent, atent, hotarat, metodic.

De ce independent? Pentru ca de fiecare data cand ma uit la o serie propusa de tine, remarc un oras golit de mase. De ceea ce caracterizeaza un oras de fapt. Ori delimitarea asta presupune ca ajungi sa ai o lume interioara puternica. Nu depinzi de constrangeri sociale ca sa te poti exista.

Atent. De ce atent? Pentru ca vezi legaturi si expui corelari intre elemente care scapa la prima vedere. Ma gandesc in special la imaginile de detaliu. Nu este cazul in seria de mai sus, insa cu siguranta ca ai idee la ce ma refer.

De ce hotarat? Pentru ca atunci cand stai intr-un oras unde lucrurile par ca nu zic nimic nou, iar totul pare cateodata gri si neschimbat, iti trebuie ceva hotarare sa nu lasi armele. Si sa continui sa te lupti cu gri-ul. Sa scoti ceva dintr-un cotidian. Eu acum stau intr-un oras care m-a rasfatat. Aici oricand, la orice ora din zi sau noapte iesi pe strada, vei gasi un subiect. O poveste de zis. Oricand. E atat de simplu incat de multe ori te demotivezi zicand ca e prea usor.

De ce metodic? Pentru ca evoluezi si-ti cauti directia. Te stiu cred de la primele imagini iar de atunci a trecut cale lunga. Nu ai evoluat prin excese, nu prin salturi (Alin, se aude?) ci prin metoda. Ori asta fata de metoda lui Alin (care are avantajul unei minti inclinate spre extreme, ca si mine) e cu randament mai mare pe termen lung.

Eu, ca orice capcaun, imi propun insa sa te provoc.
La doua lucruri:
- ca urmatoarea serie s-o faci integral din portrete. Dar integral. Nu departate, nu bust ci portret. Exclusiv. Eventual sa dai o fuga pana la Alin sa va consultati reciproc.
- ca sa calatoresti mai mult. Ai ceva de spus iar orasul te va limita la un moment dat. Te vad ca de fiecare data cand ceva se intampla (ori o calatorie, ori un eveniment cum a fost ninsoarea) ceva acolo te imbie spre a fotografia. Provoaca-te singur calatorind.

Offline

 

#37 21-01-2009 00:11:39

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Tema 2009

That's all folks.

Redeschid topicul pentru a raspunde la neclaritati. Si pun articol cand pun mana pe ID-11.

Danad, griet, am deschis deja topicul sa vedem cum facem cu cartile. Le pun pe atlassib.

Offline

 

#38 21-01-2009 00:21:15

degetica
big hot music mamma
Registered: 07-12-2006
Posts: 859
Website

Re: Tema 2009

sincer, n-am inteles prea bine cu prelucrarea.
Ulterioara sau anterioara fotografierii?

Felicit din inima castigatorii, au fost si preferatele mele smile Si asta nu de acum, ci demult.

Offline

 

#39 21-01-2009 00:27:01

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Tema 2009

Fara felicitari si castigatori ca ne suparam.
Prelucrarea se refera la scara de griu-uri de ex. Sau la nitelul ala de noise dat de un crop prea excesiv (si o grija de cadraj?).

Offline

 

#40 21-01-2009 00:30:17

antiq
Forumist pro
Registered: 08-12-2006
Posts: 506

Re: Tema 2009

Felicitari pentru turul de forta facut docule , greu de citit dar de analizat , explicat , de scris ...smile
Multumesc de pontul cu cartea de vizita , nu il stiam !
Felicitari celor care au participat !
Multumesc capcaunului !
Bafta in continuare .

Offline

 

#41 21-01-2009 00:30:55

alinCiortea
film addict
From: Hunedoara
Registered: 31-05-2007
Posts: 170
Website

Re: Tema 2009

imi recunosc vina chiar daca in continuare blamez o asa zisa perioada mai ciudata prin care trec/am trecut smile

de multe ori plec cu ideea in minte si la fatza locului se duce totul naibii. alte ori nu am nicio idee si ceva tot iese dar nu se leaga si nu loveste pana la urma. de fapt la mine problema e ca plec cu o idee de poza nu cu o idee pentru poza. imi plac imaginile care emana ceva si i judec pe altii in functie de asta dar totusi exact partea asta scartzaie...

guilty as charged. oricum mi-am propus acum doua zile sa iau o mica pauza smile

Offline

 

#42 21-01-2009 00:39:26

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Tema 2009

aha. vad ca facem curs de psihologie pe forum in curand big_smile

Offline

 

#43 21-01-2009 00:40:14

alinCiortea
film addict
From: Hunedoara
Registered: 31-05-2007
Posts: 170
Website

Re: Tema 2009

smile pai sa iti dam si tie de lucru big_smile

Offline

 

#44 21-01-2009 00:44:38

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Tema 2009

foarte dragut din partea ta, sa vezi ce rad comentariile daca va mai intindeti mult big_smile. Lasa ca aflu eu unde aveti geamurile...

Offline

 

#45 21-01-2009 00:48:52

alinCiortea
film addict
From: Hunedoara
Registered: 31-05-2007
Posts: 170
Website

Re: Tema 2009

daca promiti sa le spargi cu obiective sau o cutie cu filme macar iti dau si adresa smile)

gata neutral
sunt serios. parol.

Offline

 

#46 21-01-2009 08:05:15

Danad
DZR de foto
From: Cluj-Napoca- Sudbury
Registered: 22-02-2007
Posts: 506
Website

Re: Tema 2009

Am citit si eu....si nu pot sa tac...ce ma fac acuma? O sa dau si eu din gura...
M-a intrebat si Codrin de ce m-am jucat cu imagini color alb-negru si  color si Alex a zis de ultima poza care parca rupe mesajul...
Acuma poate am mers eu prea departe, dar in capul meutotul avea o oarecare logica! smile  Ideea mea era ca pe masura ce lumea devine mai rea, sufletele oamenilor isi pierd culoarea - viata- si apoi ingheata- lasand in urma lor un loc inghetat si pustiu...Poate trebuia sa ma opresc doar la poza cu mesele cu zapada pe ele...si era suficient, dar ultima mi se parea ca accentueaza mai tare ideea de parasit, mor, pustiu...etc...
Cam asta era...
Merci pentru comentariu Alex...si ma bucur mult ca s-a reluat din  nou tema de studiu!

Last edited by Danad (21-01-2009 08:08:33)

Offline

 

#47 21-01-2009 08:57:52

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Tema 2009

big_smile

Alex, in ceea ce ma priveste, puteai fi si mai scurt de-atat. Doar unul din crop-urile 2 sau 3 puse de tine, era suficient. Mi-am dat seama ca puteam sa privesc mai simplu, muuuult mai simplu, decat am facut-o...

In rest, ma bucur si eu ca a revenit Tema de studiu si deasemenea ma bucur de imaginile faine, foarte faine, pe care am putut astfel sa le vad.

Numai bine tuturor!

Last edited by Bodhi (21-01-2009 08:58:13)

Offline

 

#48 21-01-2009 19:25:53

montecarlo
Moderator
Registered: 16-10-2007
Posts: 470
Website

Re: Tema 2009

Multumesc mult pentru comentariu. Cred ca-i cel mai detaliat comentariu pe care l-am primit pana acum. Multumesc.
Apropo de potrete; la ce fel de portrete te referi, la cele "furate" de pe strada sau cele "aranjate" (adica, intrebat subiectul daca doreste sa i se faca o fotografie , etc.) ? Sau nu conteaza ?
Referitor la calatorii, deocamdata mai astept sa mai adun cava banuti sa eventual sa fie si ziua ceva mai lunga. Din pacate doar trenul il pot folosi (eventual si autobuzul, acolo unde exista). Asta e.

Offline

 

#49 22-01-2009 01:29:18

codrin_l
blurry
From: Arad
Registered: 28-01-2007
Posts: 346
Website

Re: Tema 2009

Multumesc mult pentru comentariu Alex, da, inteleg si-ti dau dreptate in legatura cu lipsa povestii si finalitatii seriei. Nu vreau sa incerc sa explic de ce este asa...doar cateva cuvinte, eu nu o vedeam ca pe o poveste (desi imi plac asa de mult povestile :-)), cu introducere, desfasurare si final...ci ca o serie despre fragmente ce ne inconjoara, care depind de noi daca devin sau nu vreun intreg vreodata...iar finalul nu prea poate fi vazut sau stiut. Probabil nu a fost cea mai fericita exprimare...Ma bucur mult ca s-a reluat tema de studiu, felicitari participantilor...si multumesc!
numai bine
Codrin

Offline

 

#50 22-01-2009 23:51:40

Griet
Moderator
Registered: 10-12-2006
Posts: 129

Re: Tema 2009

Ii multumesc la randu-mi domnului profesor smile . Am luat aminte, am bagat la cap, am sorbit toate cuvintele si sper sa ma descurc mai bine la urmatoarea tema de stiudiu.
Felicitari tuturor participantilor!

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson