Prima pagina

Forum Fotomozaic / Micro roze

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 21-02-2007 17:46:16

EXElent
Turist japonez
From: Tomis
Registered: 17-02-2007
Posts: 25

Micro roze

http://i2.photobucket.com/albums/y40/EXElent/macro.jpg
Un macro cu lupa de pe primul meu film. Aparat Zenit (bineinteles) 130. Se pare ca are o problema cu perdeaua care permite luminii sa intre pe unde nu trebuie dar nu ma bag in el: poza originala cu problema de care vorbesc (initial am crezut ca este o problema faptul ca am folosit lupa dar nu e asta; si alte fotografii au aceeasi problema):

http://i2.photobucket.com/albums/y40/EXElent/macrooriginal.jpg

Imediat ce imi confectionez si un trepied o sa postez si tipul meu de fotografie preferata pana in momentul de fata: cea de noapte insa mai folosesc cateva filme pana atunci sa experimentez si cu alte tipuri de fotografie (un exemplu de experiment mai sus).
Vreau sa invat cat mai mult despre baza fotografiei si sa fiu in stare sa fac fotografie buna si cu cele mai slabe instrumente asa ca o sa ne mai auzim ("citim"tongue ) pe forum desi deocamdata mai mult adun - mai tarziu poate o sa am si ce sa ofer.

Numai bine.

p.s.:

EXElent
    Boboc

Hehe, se pare ca sunt in tema.smile)

Last edited by EXElent (21-02-2007 17:47:09)

Offline

 

#2 21-02-2007 21:34:54

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Micro roze

Ingust... poate prea ingust? sau poate nu? in fine, e un cadru greu de comentat. Daca imi mai vine ceva in minte, revin.

OT: Ce sunt aceste micro roze? Vad ca sunt oarecum crescute undeva pe o piatra... sau ma insel? adica un fel de muschi?

Bafta!

Offline

 

#3 21-02-2007 22:11:16

EXElent
Turist japonez
From: Tomis
Registered: 17-02-2007
Posts: 25

Re: Micro roze

Mi s'a spus ca sunt ciuperci (sunt extrem de mici - ca element de comparatie ar fi plantele verzi din jur care sunt de fapt muschi). Nu am fost lasat sa fotografiez in cimitirul crestin local unde se afla un monument dedicat soldatior cazuti in razboaiele mondiale asa ca m'am retras in cimitirul musulman unde, nostim, am gasit si un ghid care mi'a aratat cele mai vechi morminte si mi'a explicat istoria fiecarei persoane (cat stia el) care se afla sub pietrele funerare foarte interesant decorate: unul din morminte avea doua cupe de piatra pline cu pamant pe care crestea muschi si "micro rozele" din poza de mai sus.

Offline

 

#4 21-02-2007 23:00:24

Griet
Moderator
Registered: 10-12-2006
Posts: 129

Re: Micro roze

interesante experimente;am incercat si eu,nu cu lupa,ci cu obiectivul de la zenit intors-ies niste macro-uri uimitoare;am avut s eu probleme cu zenitul-tot cu perdeaua care nu se inchidea cand era setat pe blitz-la fel ieseau cu o dunga luminoasa sau nu ieseau deloc;pe ceilalti timpi nu-mi face probl

cand ai zis ca vrei sa inveti sa faci fotografie buna si cu cele mai slabe instrumente sper ca nu te-ai referit la zenit smile

bafta

Offline

 

#5 22-02-2007 12:05:18

EXElent
Turist japonez
From: Tomis
Registered: 17-02-2007
Posts: 25

Re: Micro roze

Griet wrote:

cand ai zis ca vrei sa inveti sa faci fotografie buna si cu cele mai slabe instrumente sper ca nu te-ai referit la zenit smile

Nu, ma refeream la asa ceva:
http://users.rcn.com/stewoody/makecam.htm
lol
Multumesc de comentariu.smile

Offline

 

#6 22-02-2007 16:55:41

Griet
Moderator
Registered: 10-12-2006
Posts: 129

Re: Micro roze

smilesmilesmile haios link-ul

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson