Prima pagina

Forum Fotomozaic / Litoral

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 16-03-2007 12:16:10

jolie
Posesor de trepied
From: Bucuresti
Registered: 16-03-2007
Posts: 177

Litoral

Salut!
Ma bucur ca am gasit acest forum.
As vrea sa imi spuneti parerile voastre despre aceasta poza. Sunt incepatoare.
Multumesc

http://i45.photobucket.com/albums/f96/artimonirina/mare.jpg

Offline

 

#2 16-03-2007 12:22:47

Danad
DZR de foto
From: Cluj-Napoca- Sudbury
Registered: 22-02-2007
Posts: 506
Website

Re: Litoral

Imi place cum ai incadrat, dar din pacate lumina nu te-a ajutat prea mult! Poate mai salvezi ceva la prelucrare!
Multa bafta!

Last edited by Danad (16-03-2007 12:23:03)

Offline

 

#3 16-03-2007 13:45:46

robotwolf
Posesor de trepied
From: Cluj, Romania
Registered: 02-02-2007
Posts: 146
Website

Re: Litoral

Mie imi apare putin subexpusa.
In general, daca ai mult alb in cadru (zapada, apa, cer, etc) si lasi aparatul sa masoare pe auto, poza va iesi subexpusa, cadrul ne mai fiind 18% gri. In aceste situatii e bine sa supraexpui 1 stop.
Nu prea ai nimic in prim plan, cred ca ar fi iesit mai dinamica poza daca te apropiai un pic de apa.
Culorile sunt un pic spalacite, un polarizor probabil ar ajuta in astfel de situatii.

Succes.

Offline

 

#4 16-03-2007 14:37:32

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Litoral

Buna jolie si bine ai venit pe fotomozaic.

Legat de imagine, vad ca nimeni n-a pomenit de compozitie. Vreau sa te intreb... ce ai vrea, sa scoti in evidenta in imaginea ta? smile

Legat de cele spuse de robotwolf, are dreptate. La aparatul de care dispui (A70 din cate am vazut) e nevoie de mai mult decat un polarizor pentru a scapa de problema... mai ai de luat si un tub adaptor care nu stiu cat de usor mai e de gasit acum. Defapt am dat un search si am gasit aici. Sau poate il ai deja? smile

Bafta!

Offline

 

#5 16-03-2007 15:59:52

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: Litoral

tubul adaptor il am eu + capac de 52mm big_smile (imi fac publicitate)

revenind...ai pus degetul in fata obiectivului ?
se vede ceva in partea dreapta-sus..

Offline

 

#6 16-03-2007 17:31:58

jolie
Posesor de trepied
From: Bucuresti
Registered: 16-03-2007
Posts: 177

Re: Litoral

Multumesc mult pentru raspunsuri

Poza este facuta intr-adevar cu un Canon A70, pe care nu il mai am, din pacate. Mie mi-a placut arcul de cerc, creat de apa, si cerul....care se intuneca incet-incet. Cred ca asta am vrut sa evidentiez.
Acum am un Sony DSC W12, si ma chinui cu el...un polarizator pentru acest aparat imi puteti recomanda?

@Hollow, asa e...am pus degetul in fata obiectivului.....si mai rau este ca nu am observat .... sad

Offline

 

#7 16-03-2007 22:23:29

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Litoral

jolie wrote:

Mie mi-a placut arcul de cerc, creat de apa, si cerul....care se intuneca incet-incet. Cred ca asta am vrut sa evidentiez.

Perfect.

am pus degetul in fata obiectivului.....si mai rau este ca nu am observat .... sad

Ei... nici o problema... scapam de pata respectiva. Solutia? taiem din ea. wink Daca vrei sa evidentiezi plaja, arcul format de valurile marii, atunci ar trebui sa ocupi cu acestea mai mult din cadru. Asa cum e acum, compozitional, imaginea este impartita in doua. Linia orizontului incadrata aproape pe mediana cadrului nu face altceva decat sa creeze confuzie... si anume in legatura cu intentia ta de a scoate ceva in evidenta. Deci, fara a ma intinde la mai multe, am sa-ti sugerez un link pe care il recomandam mai demult. Sper sa-ti fie de ajutor. Sunt mai multe lectii aici. Acestea fiind zise, te-as lasa pe tine sa faci modificarile de rigoare si pe urma sa postezi din nou imaginea modificata. Poti lucra si la contrast, luminozitate si poate un pic si la saturarea culorilor modificari care vor fi benefice cadrului cel putin in opinia mea.

Acum am un Sony DSC W12, si ma chinui cu el...un polarizator pentru acest aparat imi puteti recomanda?

Cu un aparat foto faci imagini. Nu e element de tortura. smile Nu o lua asa. E gresit. Incearca sa gasesti cate o solutie pentru fiecare limitare pe care o simti. E foarte adevarat ca vor fi multe chestiuni la care nu vei gasi nici o solutie. Insa e fun sa cauti, sa descoperi si cu atat mai mult sa inveti. wink

Acum revenind la sony-ul tau si polarizorul. Daca am gasit specificatiile corecte, atunci se pare ca aparatul dispune de posibilitatea de a adauga un adaptor. Acestui adaptor sa speram ca se poate gasi un filtru de polarizare. Din pacate ce am observat e faptul ca aparatul nu dispune de moduri semi-automate si manuale de fotografiere. De-aici creativitatea ta va fi stopata destul de mult. Oricum nu vreau sa te descurajez. E primavara, florile incep sa apara. Cred ca ar fi bine sa fim printre ele. smile Mai ales cei care dispun de un aparat foto.

Bafta!

Offline

 

#8 19-03-2007 17:54:47

jolie
Posesor de trepied
From: Bucuresti
Registered: 16-03-2007
Posts: 177

Re: Litoral

In primul rand multumesc pentru raspuns si mai ales pentru rabdare.
Este drept ca ma simt un pic limitata de aparat, dar sper, si adun bani pentru unul mai bun.
Am modificat in PS poza, tinand cont de sfaturile tale.
Inca o data, multumesc!

http://i176.photobucket.com/albums/w196/stanciuirina/IMG_0022.jpg

Offline

 

#9 19-03-2007 19:08:46

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: Litoral

Ai vazut LINK-ul?

Uite la ce ma gandeam cand am zis ca o sa tai din ea. Am umblat nitel si la contrast si la saturarea culorilor. Pare putin mai subexpusa... recunosc, n-am avut rabdare prea multa cu ea. big_smile

http://img106.imageshack.us/img106/4506/mareui2.jpg

Bafta!

Offline

 

#10 19-03-2007 20:52:09

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: Litoral

un trezit devreme face de multe ori miracole roll

te scapa de contraste aiurea. Mai elimina din subiectele mici si umblatoare, iti da idei de cadre compuse putin diferit.

Offline

 

#11 19-03-2007 20:53:37

jolie
Posesor de trepied
From: Bucuresti
Registered: 16-03-2007
Posts: 177

Re: Litoral

Da, am vazut linkul...studiez...incerc sa pricep:)
Arata mult mai bine prelucrarea ta....mai incerc si eu...
Multumesc

Offline

 

#12 19-03-2007 20:55:43

jolie
Posesor de trepied
From: Bucuresti
Registered: 16-03-2007
Posts: 177

Re: Litoral

O sa refac poza asta anul asta...vara asta...cu mai multa atentie... smile

Offline

 

#13 19-03-2007 21:04:00

EXElent
Turist japonez
From: Tomis
Registered: 17-02-2007
Posts: 25

Re: Litoral

jolie wrote:

O sa refac poza asta anul asta...vara asta...cu mai multa atentie... smile

Te asteptam cu diafragmele deschise.:\
Spor... si voie buna.:-D

Offline

 

#14 19-03-2007 21:38:05

jolie
Posesor de trepied
From: Bucuresti
Registered: 16-03-2007
Posts: 177

Re: Litoral

Multumesc

Offline

 

#15 27-03-2007 17:02:10

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: Litoral

mai, atzi omorat copila cu expunerile alea... e greu sa nimersti ce vrei cand ai asa multa apa. Ok, supraexpui si pui polarizor, dupa aia o prelucrezi in PS. Eu nu cred (si zic si din experietnza) ca poti scoate prea mult din asemenea cadre (tehnic vorbind). Repari ceva, se strica altceva.

Eu trag 2-3 (sau chiar mai multe) astfel de cadre, cu expuneri diferite, cu si fara polarizor  (da" apa mea e cu rauri... e mai simplu- daca nu pui la socoteala ca si verdele ala din frunze reflecta). Si tot nu sunt multumit (in sfarsit, recunosc ca nu ma descurc -inca - in CP) dar e mai greu decat pare- nu descurajati fata...

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson