Prima pagina

Forum Fotomozaic / atemporal

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 24-03-2007 21:07:47

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

atemporal

http://img339.imageshack.us/img339/8323/film020091mx2.jpg

omul si capita - intre cer si pamant - rupti de timpul concret dar apartinand rostului lor etern

--------

KM 505si super, 300mm, f/8

Offline

 

#2 24-03-2007 23:10:02

Sergiu-IT
BOFH
From: Cluj
Registered: 26-02-2007
Posts: 55
Website

Re: atemporal

Draguta fotografia dar cred ca titlul nu e tocmai potrivit. DOF-ul si faptul ca nu ai prins personajul in intregime te duc mai degraba cu gandul la portret.

Offline

 

#3 25-03-2007 06:13:30

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: atemporal

un pic mai mult contrast, imho

ce nu mai imi place e ca l-ai pus fix pe centru, de la stanga la dreapta si de jos in sus. as fi tras orizontal cu nenea intr-o parte, cumva de la alta inaltime (de jos?)

nu am probleme cu centrarea personajului in general, dar aici nu merge, asa simt...

Offline

 

#4 25-03-2007 10:55:12

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: atemporal

multumesc pentru comentarii.

@sergiu: cand am facut fotografia am gandit-o ca portret: om + o bucatica din cadrul lui natural.

@dada: e complet neprelucrata, doar un mic crop pentru ca la scanare iesisera niste margini negre. senzatia mea e ca-i lipseste nu neaparat contrastul cat o expunere mai corecta (camasa alba e cam gri sad ). o sa incerc s-o prelucrez nitel, sa vedem cum iese.
incadrarea centrala cu cadrul vertical s-a datorat insa unui motiv tembel: omul era departe, avea in stanga un pom si in dreapta un sopron urat pe care nu-l voiam in cadru. evident, puteam sa ma apropii sau sa-l rog sa-si schimbe locul, dar in clipa respectiva el nu poza, vorbea cu mine peste gard si mi-a placut atitudinea relaxata... daca as fi transformat momentul in "pozat" as fi piedut chiar ce mi-a placut la el.

de jos nu m-am gandit sa-l pozez, ideea e misto dar oricum nu as fi putut s-o fac, era un gard intre noi sad

dar poate-l mai prind la vara, cand ma duc acolo! wink

Offline

 

#5 25-03-2007 12:06:55

Bodhi
&nbsp
From: Bucuresti Romania
Registered: 07-12-2006
Posts: 1366

Re: atemporal

Imi place expresia surprinsa... nu ma pot satura de ea... chiar ca daca o vad de multe ori in imaginile facute si de mine. big_smile Are oricum o poveste.

camasa alba e cam gri

E de la inalbitor... wink

Bafta!

Offline

 

#6 26-03-2007 11:54:03

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: atemporal

Bodhi, sa stii ca ai dreptate, o sa-i spun sa schimbe inalbitorul! big_smile

Offline

 

#7 27-03-2007 17:12:41

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: atemporal

Frumoasa expresia omului... totusi bizar ca merge cu fan de la capita spre ceva (banuiesc- spre o capra/vaca)- dar asta nu merge cu anotimpul (dupa haine si vreme, pare primavara- adica: ori caprele ar fi mancat capita pana acu", adica nu ar mai fin intreaga, ori le-ai scoate la pasune, deci nu le-ai mai duce fan, cel putin nu ziua la namiaza, ci seara, ceea ce evident nu e cazu").

Sigur ca nici cu fatza la capita nu ar avea sens- ca de ce sa duca fan la capita???!!!

Ma rog, nu sunt remarci off-topic, ci doar m-am amuzat putin (faraq suparare sper) pe seama ambiguitatii pozei. Vreau sa spun ca mesajul poate fi inteles diferit.

Offline

 

#8 27-03-2007 20:52:21

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: atemporal

micutzule, zau ca mi-a placut! smile Sa nu te superi dar e un comentariu de orasean care mai ajunge in vacanta pe la bunici!
Daca te uiti cu atentie nu are fan in mana ci iarba cosita cu o zi inainte, pe care - complet OT - o dadea gainilor! wink si era inceputul lui august, dar frig pentru acea perioada...

Offline

 

#9 28-03-2007 07:28:04

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: atemporal

da...super smile)
ma pregateam sa scriu si versiunea mea...smile)

amelie ai tras cu 300 acolo ?

Offline

 

#10 28-03-2007 10:19:04

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: atemporal

In registru serios si on-topic de-a binelea, singura disonanta: nadragii omulu (par un albastru -sobolan- daca-o fi existand asa un nume de culoare, restul e galben si verde.

Ca un exercitiu de culoare, am acoperit nadragii (!!!) si mi-a placut mult mai mult (si iar !!!!).

Daca tai cam de deasupra braului, mi se pare si mai bun exercitiul de culoare- dispare si rosul din pulovar. in plus, linia orizontului coboara la 1/3 ceea ce e iar benefic.

In sfarsit, gasisem pe undeva un indrumar de armonie a culorilor in fotografie- mi-a fost util, dar l-am pierdut printre cele fisiere. Cred ca poti gasi cu google ceva pe tema armonizarii culorilor. Pe mine m-a facut sa vad cu totul altfel lumea (nu doar foto, btw).

Offline

 

#11 28-03-2007 11:02:48

dada
nunu
From: bucuresti
Registered: 12-12-2006
Posts: 334
Website

Re: atemporal

nadragii sunt in armonie cu cerul... si daca nu ma insel, chiar exista pe fotomozaic un tutorial de armonie a culorilor...

edit: eu de sus as taia, destul de mult... roll sus si stanga

Last edited by dada (28-03-2007 11:06:02)

Offline

 

#12 28-03-2007 11:15:44

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: atemporal

Scuze, eu nu caut niciodata armonie cu cerul, pentru ca de obicei (nu intotdeuana) e albastru. Dar, da, ai dreptate poti vedea asa, dar oricum e a treia culoare (domina galben, apoi avem verde si a treia ar fi bleau (!)).

Daca tai sus si stanga, lashi omu" fara capita. Si daca faci asta, cred ca ar fi mai sugestiv sa blurezi ce ramane din capitza -ar rezulta cred un fel de portret bust.

Ma rog, poza asta se preteaza, in mod neasteptat la multe exercitii de culoare (macar imaginare).

Un fotograf amator din Turcia (Devrim KASAP) face niste portrete de genul "numa" capatzana, cu insistenta pe riduri si detalii ale fetei (va pun eu si link-ul cand il gasesc...). Dar el "decupeaza" numai fata taranului.

Gasii lincu":

http://www.trekearth.com/gallery/photo611385.htm 

Da" vezi ca nu stie decat turceste....

Last edited by micutzu (28-03-2007 11:17:16)

Offline

 

#13 29-03-2007 21:15:17

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: atemporal

@hollow: daca-mi amintesc corect era 300 sau undeva pe-acolo, dar uitandu-ma acum la poza imi dau seama ca la f/8 profunzimea de camp trebuia sa fie ceva mai mica. probabil a fost o diafragma ceva mai inchisa, de focala sunt sigura pentru ca eram departe.

@micutzu: culmea e ca si eu am gandit ca dada, mi s-a parut ca pantalonii se "asorteaza" cu cerul, dar poate ca ai dreptate. oricum, interesanta remarca. interesant turcul, cum ai dat de el? mi-a placut, mai ales ca aproape toate portretele mele sunt foarte close-up ca sa zic asa smile, ne potrivim la gusturi!

am incercat cateva prelucrari la poza mea dar senzatia e ca trebuie sa fac alta poza, sa incerc sa prind din nou expresia respectiva intr-un cadru potrivit si s-o pozez altfel ca incadrare. orizontul aflat la mijloc nu e intamplator, pozitia centrala mie imi da senzatia de stabilitate, de echilibru, care se potriveste cu expresia omului.

dar cred ca dada are dreptate, trebuia sa fac poza mai de jos sad la vara, poate!

ma gandesc serios sa-mi iau toti vecinii de la tara la o sedinta foto, sunt niste oameni dechisi si sinceri, cu multe riduri si maini obosite de munca, cu multe povesti de spus... numai timp de-as avea! majoritatea pozelor din vara asta au fost facute cu aparatul de gat si copilul tot de gat, in marsupiu (eventual si alaptand, ca sport extrem) asa ca nu am avut posibilitatea sa-mi pun ideile in aplicare, au fost mai mult instantanee.

Last edited by amelie (29-03-2007 21:17:31)

Offline

 

#14 30-03-2007 11:54:08

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: atemporal

Merhaba Amelie! Cok guzel foto!

Offline

 

#15 30-03-2007 11:57:30

amelie
martian
From: Bucuresti
Registered: 14-12-2006
Posts: 247

Re: atemporal

micutzu, tradu te rog ???? io nu stiu in turceste decat habibi si haiti (care nici nu sunt sigura ca se zic asa!) big_smile

Offline

 

#16 30-03-2007 12:16:22

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: atemporal

Salutare, amelie! foarte frumoasa fotografie! Nu-i OT- iti dadeam doar o idee cum sa abordezi pe turcul respectiv. Desi sa stii ca si la ei, cultura scrisa e minimala. Scriu extrem de rar si de putin...

OT- nu stiu ce-i "haiti".... :-(((

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson