Prima pagina

Forum Fotomozaic / cat de ilustrativ e LCD-ul aparatului pentru calitatea pozei?

Forum Fotomozaic

You are not logged in.

#1 14-12-2006 16:56:12

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

cat de ilustrativ e LCD-ul aparatului pentru calitatea pozei?

Am tras JPEG cu compresie normal si fine. Mai multe interioare anoste, dar in conditii de lumina bizara (artificiala + solara filtrata prin jaluzele+ retroproiector).

Senzatia mea a fost ca normal se vede parca in mai putin contrast pe LCD decat Fine.

Nu ca ar conta prea tare, ca pana la urma to cu histograma ma lamuresc, dar e posibil ca in anumite sitatii (graba) sa ma orientez exclusiv dupa ce vad pe LCD si atunci sa conteze treaba asta.

Oare senzatia mea a fost data de o realitate? Sau doar mi s-a parut?

Multumiri pt. orice explicatie!

Offline

 

#2 15-12-2006 12:17:02

hollow
crizat mondial
From: Wonderland
Registered: 07-12-2006
Posts: 565

Re: cat de ilustrativ e LCD-ul aparatului pentru calitatea pozei?

micutzu wrote:

....
Senzatia mea a fost ca normal se vede parca in mai putin contrast pe LCD decat Fine.
....

Pasajul asta n-am reusit sa-l inteleg smile
Ca sa raspund la intrebarea din titlul topicului  -> foarte putin ilustrativ !
Mai ales cand vorbesti de profunzime de camp si de expunerea generala a fotografiei.

Offline

 

#3 17-12-2006 12:04:41

Luci
Knipser
Registered: 10-12-2006
Posts: 10

Re: cat de ilustrativ e LCD-ul aparatului pentru calitatea pozei?

nu iti dai seama de le LCD,  nu ai cum sa iti dai seama, gandeste-te ce rezolutie are LCD-ul aparatului-implicit capacitatea lui de a reda detalii ale pozei

Offline

 

#4 17-12-2006 13:18:07

anarhistu
Semi-incepator
From: Cluj
Registered: 09-12-2006
Posts: 656
Website

Re: cat de ilustrativ e LCD-ul aparatului pentru calitatea pozei?

micutzu, rata de compresie mai mare la setarea "normal" combinata cu rezolutia f mica a lcd-ului duce la impresia ta.

Si , LCD-ul nu e ilustrativ in calitatea unei poze.

Sunt producatori (kodak, dar si altii) care au tot felul de optiuni de editare a pozelor "in camera", eu de fiecare data cand vad asa ceva ma pufneste rasul.De ex Kodak P712 are RAW Develop.Developezi raw-ul in camera, si cand ajungi acasa ai o poza care arata cu totul altfel decat pe lcd.

Deci nu, LCD-ul e absolut irelevant la culori,contrast,sharpness.Exista aparate cu lcd-uri mai bune si mai proaste, e adevarat, dar toate se invart in zona 150-200k pixeli. Daca am in mana o camera cu lcd, fara viewfinder electronic, eu trag cu bracketing in majoritatea cazurilor, tocmai din cauza acestor neconcordante intre ce vad pe lcd si realitate.

Offline

 

#5 18-12-2006 11:11:12

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: cat de ilustrativ e LCD-ul aparatului pentru calitatea pozei?

Da, cred ca am avut o curiozitate bolnava... sa vad daca lcd distinge intre compresii intr-un mod sesizabil pentru ochii mei. Inteleg ca exista totusi o diferenta sesizabila, dar f. mica, din cauza rezolutiei LCD?

Offline

 

#6 18-12-2006 14:32:54

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: cat de ilustrativ e LCD-ul aparatului pentru calitatea pozei?

problema nu e doar rezolutia. Problema e si spatiul de culoare (adica in furculisioneste de la color space). Limitarea constructiva (dar mai ales de cost) a ecranaselor nu le permite sa aiba o prea buna redare a nuantelor. Fotografiati ceva in degradeu si o sa vedeti cam cum ciupeste din tonuri.
Multe sunt ultra-contrast ca sa para luminoase in lumina puternica. Altele sunt din contra, slabe pentru a menaja bateria.
Sunt bune pentru cadraj si pentru focus (daca se da zoom maxim). Pentru culori/expunere mai degraba histograma.

Offline

 

#7 18-12-2006 15:24:57

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: cat de ilustrativ e LCD-ul aparatului pentru calitatea pozei?

da, acum ma chinui sa inteleg utilizarea histogramei la expunere, la culori nu stiu insa ce sa fac, de-aia ma interesa LCD.

Nu seamana deloc imaginea LCD cu ce obtin ulterior pe monitorul meu clasic, si nu stiu ce as putea face- culoarea ma intereseaza uneori foarte tare- de exemplu la foto de padure + rau, mai ales cu polarizor- singurul fel in care pot vedea ce iese cu adevarat e cand ajung la PC.

Nu stiu in ce masura trasul de "salve" la expuneri diferite m-ar ajuta.

As aprecia orice sfat.

In anumite cazuri am nevoie de multe fotografii, ceea ce automat ma trimite in modul normal (din fine).  Ei bine, LCD mi se pare singura sursa de info in asa conditii, si de-aia ar fi important.

Offline

 

#8 18-12-2006 15:38:01

docman2
nebunu furios
Registered: 06-12-2006
Posts: 1037
Website

Re: cat de ilustrativ e LCD-ul aparatului pentru calitatea pozei?

e prea mic micutu. Face si el ce poate, dar nu cere si tu imposibilul smile

Nu stiu daca ai optiunea sa-ti incarci curbe de culoare la d50, s-ar putea sa te ajute. Iti calibrezi tu cum crezi curba si apoi te inveti sa faci "replace" in mintea ta cu ce vezi pe monitor vs ce e de fapt acasa. Nu spera prea mult insa.

Offline

 

#9 18-12-2006 15:45:44

micutzu
Moderator
Registered: 08-12-2006
Posts: 415

Re: cat de ilustrativ e LCD-ul aparatului pentru calitatea pozei?

ok, multzam mult doc!

ma duc sa tocesc din nou manualul ala....

Offline

 

Board footer

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson